طراحی نقشه

متره و برآورد

متره و برآورد از جمله علوم مهم و تخصصی است که عموم مهندسین رشته عمران و معماری، با آن آشنایی کامل دارند. مردم عادی این اصطلاح را با عناوینی همچون هزینه ساخت بر اساس متراژ می شناسند. در این مقاله به معرفی و نحوه انجام پروژه متره و برآورد در بناباما می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید و اگر برای انجام متره و برآورد ساختمان خود نیاز به کمک دارید همین حالا سفارش خود را ثبت کنید.

متره و برآورد - بناباما
متره و برآورد

مدت زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

مشاوره با تیم فنی مهندسی بناباما

مشاوره رایگان در زمینه انجام متره و برآورد

معرفی متره و برآورد

متره و برآورد یکی از مهم ترین محاسبات مهندسی است که پیش از ساخت و پیاده سازی نقشه های اجرایی برای تخمین مصالح مورد نیاز و بودجه بندی پروژه صورت می گیرد. اساساً هزینه پروژه و دستمزد پیمانکار، از طریق انجام پروژه متره و برآورد تعیین می شود. بر همین اساس می توان گفت محاسبات متره اهمیت زیادی در فرآیند ساختمان سازی و تعیین بودجه ساخت دارد. پیش از اینکه به نحوه انجام متره و برآورد در دپارتمان بناباما بپردازیم، به توضیح مختصری پیرامون مفاهیم این دو عبارت می پردازیم.

انجام متره و برآورد ساختمان
متره و برآورد ساختمان

معرفی متره

به محاسباتی که برای اندازه گیری و تخمین دقیق مقدار مصالح مورد نیاز پروژه صورت می گیرد، متره گفته می شود. از متره برای محاسبه مصالح استفاده شده در یک پروژه اجرا شده نیز استفاده می شود. مترور ها این دسته از محاسبات و تحلیل ها را از طریق یک سری جداول خاص به اطلاع کارفرما می رسانند. این جدول ها که جدول صورت وضعیت نامیده می شود شامل جدول ریز متره، جدول خلاصه متره، جدول مالی، جدول خلاصه مالی فصول و جدول خلاصه مالی کل می شوند. بسته به اینکه مقدار مصالح بر اساس چه واحدی و برای رفع چه نیازی به کار برده می شود، متره به دو نوع مختلف باز و بسته تقسیم می شود.

معرفی برآورد

زمانی که مقدار مصالح تخمین زده شده در بخش متره، قیمت گذاری می شود، عملیات برآورد هزینه پروژه صورت می گیرد. برآورد پروژه در سه مرحله صورت می گیرد.

 • قبل از دریافت پروژه (جهت شرکت در مناقصه)
 • برآورد حین انجام پروژه
 • برآورد بعد از اتمام و اجرا کامل پروژه (جهت دریافت دستمزد از کارفرما)
مشاوره با تیم فنی مهندسی بناباما

به دنبال یک تیم حرفه ای برای انجام پروژه متره و برآورد میگردید؟

هدف از انجام پروژه متره و برآورد چیست؟

مطابق آنچه که گفته شد، پروژه متره و برآورد با هدف تعیین مقدار مصالح مصرفی، تعداد نیروی انسانی مورد نیاز، تعداد ماشین آلات ضروری و مدت زمان اتمام پروژه صورت می گیرد. در ادامه قیمت ریالی و ارزی پروژه در دو مرحله مختلف برآورد می شود. در پروژه های بزرگ، ابتدا کارفرما، به کمک مهندسین دفتر فنی، هزینه انجام پروژه را بر اساس نقشه های اولیه، برآورد می کند. سپس یک مناقصه برگزار کرده و از پیمانکاران واجد صلاحیت دعوت می کند تا بر اساس برآورد انجام شده، ساخت پروژه را به عهده بگیرند. پیمانکاران نیز از طریق مشاوره با مهندسی دفاتر فنی، اسناد مناقصه را خریداری کرده و هزینه های برآورده شده را مجدداً بر اساس نقشه های ارائه شده از سوی کارفرما مرور می کند.

در صورتی که توان مالی پیمانکار و ابزاری که در اختیار دارد، مناسب انجام پروژه باشد، مبلغ خود را برای ساخت پروژه عنوان می کنند. در نهایت یک پیمانکار از سوی کارفرما برنده مناقصه اعلام می شود و فرآیند ساخت کلید می خورد. پس از اتمام پروژه در نهایت دفتر فنی پیمانکار هزینه های صورت گرفته در پروژه را بر اساس نقشه های اجرایی متره میکند. سپس در قالب جداول صورت وضعیت به کارفرما ارائه می دهد تا بتواند دستمزد خود را از ساخت و اتمام پروژه دریافت کند. در دفترفنی بناباما، کلیه مراحل متره و برآورد با محاسبات دقیق صورت می گیرد و در اختیار کارفرما و یا دفاتر پیمانکار قرار می گیرد. شما می توانید به راحتی پروژه خود را به دفتر بناباما بسپارید و در نهایت محاسبات را از طریق جداول صورت وضعیت دریافت کنید.

انجام پروژه متره و برآورد
پروژه متره و برآورد

نحوه انجام متره و برآورد ساختمان در بناباما

همه ما می دانیم که دقت پروژه متره و برآورد، تاثیر مستقیمی بر حاشیه سود پیمانکار می گذارد. به همین خاطر است که می بایست انجام این کار را به یک شرکت معتبر و خوشنام بسپارید. ما در بناباما تعهد می دهیم که پروژه شما را با بالاترین دقت و با کمترین خطا در اختیارتان قرار دهید. برای انجام این کار لازم است در همراهی با هم مراحل زیر را طی کنیم.

مرحله اول از انجام پروژه متره و برآورد

شروع کار ما همزمان با دریافت مدارک آغاز می شود. در وهله اول مدارک زیر جهت متره دقیق پروژه اجرایی، از پیمانکار و یا کارفرما دریافت می شود. این مدارک شامل موارد زیر می شوند.

 • نقشه‌های اجرایی پروژه شامل: نقشه معماری و سازه ای، نقشه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی
 • جدول صورت وضعیت پروژه و تعدیل‌ های مربوط به آن
 • آنالیز مربوط به قیمت مصالح، ماشین ‌آلات و نیروی انسانی
 • متن قرارداد پیمان و شرایط خصوصی آن ها
 • دستورالعمل و بخش نامه‌ سازمان ‌های دخیل در پروژه
 • فهرست بها سازمان مدیریت و برنامه ‌ریزی کل کشور

مرحله دوم

بعد از دریافت اسناد و مطالعه آنان، قراردادی میان طرفین به امضا می رسد. در این قرارداد اطلاعاتی همچون شرح کامل وظایف محول شده به شرکت بناباما، هزینه کل پروژه، شرایط و ضوابط پرداخت و اطلاعات تماس را یادداشت میکنیم. همچنین یک جدول زمانی تقریبی برای اتمام پروژه ارائه می شود.

مرحله سوم

در قدم بعد مترورها پس از درک کامل پروژه و مشخص کردن گستردگی آن شروع به کار می کنند. در صورتی که محدوده پروژه برای مترور مشخص نباشد، مجدداً از کارفرما برای تعیین خواسته های خود سوال پرسیده می شود. پس از شفاف شدن مراحل کار، انجام پروژه کلید می خورد. مترورهای بناباما قادرند با دانش و مهارت بالای خود، پروژه شما را با دقت بالایی محاسبه کنند.

مرحله چهارم

در این مرحله، نتیجه نهایی در قالب جداول صورت وضعیت در اختیارتان قرار می گیرد. در پروژه های متره و برآورد بناباما، نکات زیر به طور کامل رعایت می شود.

 1. محاسبه دقیق مصالح مورد نیاز پروژه
 2. برآورد دقیق بودجه مورد نیاز برای ساخت و اتمام پروژه
 3. متره بر اساس فهرست بها به روز شده با تسلط کامل بر ادبیات فهرست بها و بخشنامه های مرتبط به آن
 4. نقشه خوانی حرفه ای با تسلط کامل بر مشخصات فنی پروژه
 5. متره صفر تا صد انواع سازه ها از پی تا شیب بندی
 6. برآورد نرخ مناسب برای شرکت در مناقصه ها و ارائه زمان بندی مناسب برای اتمام پروژه
 7. صرفه جویی در زمان و کاهش خطاهای انسانی

اهمیت انجام متره و برآورد

همانطور که تاکنون متوجه شدید، انجام این کار اهمیت بسیاری در صرفه جویی هزینه کارفرما و افزایش سودآوری پیمانکار دارد. با انجام این کار می توان تصویر درستی از میزان بودجه مورد نیاز و هزینه های لازم به دست آورد. در یک نگاه کلی می توان اهمیت آن را در موارد زیر خلاصه نمود.

 1. هزینه لازم برای ساخت پروژه را از این طریق مشخص میکنیم و در اختیار کارفرما قرار میدهیم.
 2. با انجام این کار می توان متوجه می شویم کدام یک از آیتم های طراحی، موجب افزایش هزینه ساخت پروژه میشود. در صورت نیاز این بخش از پروژه با نمونه های ارزان تر جایگزین می شود.
 3. پس از انجام این کار می توان نتیجه گرفت طرح کلی پروژه، از نظر اقتصادی بهینه و به صرفه بوده است یا خیر. همچنین انجام اینکار مشخص می کند که آیا کارفرما بودجه کافی برای ساخت و احداث پروژه خود دارد؟
 4. با انجام متره و برآورد ساختمان می توان میزان مصالح مصرفی را به بهینه ترین حالت ممکن رساند.
مشاوره با تیم فنی مهندسی بناباما

انجام پروژه متره و برآورد را به بناباما بسپارید

سخن پایانی

متره و برآورد از جمله مهمترین محاسبات مهندسی است که در طول چند مرحله صورت گرفته و در اختیار کارفرما قرار می گیرد. انجام دقیق این کار تأثیر بسزایی در کاهش هزینه های پروژه و افزایش سودآوری پیمانکار می گذارد. به همین خاطر است که توصیه می کنیم، انجام این کار را به مترورهای مجرب و دفاتر خوش سابقه بسپارید.

سوالات متداول

متره و برآورد چیست؟

به کلیه محاسباتی که برای تخمین هزینه پروژه و مصالح مورد نیاز آن انجام می شود، متره و برآورد گفته می شود.

آیا انجام متره و برآورد ضروری است؟

بله! انجام پروژه متره و برآورد پیش از احداث هر پروژه ای ضروری قلمداد می شود. چرا که وضعیت بودجه پروژه و دستمزد پیمانکار از طریق اینکار صورت می گیرد.

متره و برآورد چگونه انجام می شود؟

انجام متره و برآورد به مهندسین دفاتر فنی سپرده می شود. مترورها با دقت بالایی به محاسبه هزینه های پروژه پرداخته و نتیجه نهایی را در قالب جداول صورت وضعیت ارائه می دهند.

سایر خدمات مرتبط با انجام متره و برآورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید