طراحی نما

طراحی نمای مینیمال

در این مقاله به بررسی مفهوم سبک مینیمال، مزیت های آن و اصول طراحی نمای مینیمال ساختمان می پردازیم. در ادامه نیز تصاویری از نمای مینیمال ویلا و آپارتمان آورده شده است. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

طراحی نمای مینیمال
طراحی نمای مینیمال ساختمان

تنها یک بار حضور در خیابان های شهر شما را  با سبک های مختلف طراحی نما آشنا می کند. در بین انواع سبک های طراحی نما، سبک مینیمال و مدرن بیشتر جلب توجه می کند. آنچه باعث می شود افراد به ساختمان های مینیمال توجه کنند، سادگی و زیبایی این گونه ساختمان هاست.  حتی اگر از طراحی مینیمال نمای ساختمان اطلاعی نداشته باشید، باز هم به راحتی عناصر این سبک را تشخیص داده و درک خواهید کرد. با بناباما همراه باشید تا با اصول طراحی نمای مینیمال، مزایا و نکات مهم در طراحی این سبک آشنا شوید.

همچنین اگر به دنبال تیمی حرفه ای برای طراحی مینیمال نمای ساختمان خود هستید، همین حالا با کارشناسان بناباما تماس بگیرید. مهندسان ما با صبر و حوصله به تمام سوالات شما پاسخ خواهند داد.

مشاوره با تیم مهندسین بناباما

مشاوره رایگان در زمینه طراحی نمای مینیمال ساختمان

مدت زمان تخمینی مطالعه: 15 دقیقه

نمای مینیمال چیست؟

مدت هاست که ما به حضور نما کلاسیک در خیابان های شهر عادت کرده ایم. ساختمان هایی که پر از عناصر تزئینی و سنگ های گران قیمت هستند. اما نکته قابل توجه این است که نمای مینیمال و عناصر آن برای ما ناآشنا است. زیرا طراحان نما، ساختمان های کمتری را با این سبک طراحی می کنند. همین مسئله باعث می شود تا ما با دیدن نماهایی که با این سبک طراحی میشوند، تعجب کنیم.

با بررسی مشخصات مینیمال نما و نحوه طراحی آن متوجه خواهید شد که دقیقا از کدام نمای ساختمان صحبت می کنیم. اساساً سبک مینیمالیسم مبتنی بر توجه به سادگی شکل گرفته است. این سبک که نقطه مقابل طرح های کلاسیک است، استفاده از متریال و تزئینات را به حداقل می رساند. استفاده از فرم های ساده و آزاد مهمترین ویژگی این سبک معماری است که اغلب زیبایی چشمگیری ایجاد می کند.

طراحان در هنگام طراحی نما مینیمال، سادگی و زیبایی را در تمام جوانب کار همچون رنگ، فرم، طرح و انتخاب متریال به کار می برند. همه چیز زیبا و در عین حال چشم نواز به نظر می رسد. البته این بدین معنا نیست که در هنگام مواجهه با نمای مینیمال ساختمان، با یک نمای خشک و بی روح مواجهه می شویم.

کاهش تزئینات و مصالح اضافی باعث سردرگمی در جلوه های بصری نما نخواهد شد. بلکه هویتی خاص و زیبایی منحصر به فردی به آن می بخشد. سادگی در سبک مینیمال تا جایی پیش می رود که کارکرد اصلی نما و کارکردهای ساختمان تحت تأثیر قرار نگیرد.

نمای مینیمال چیست؟
نمای مینیمال چیست

اصول طراحی نمای مینیمال ساختمان

شاید در نگاه اول استفاده از سبک مینیمال ساده به نظر برسد، اما در واقع بسیار دشوار و پیچیده است. ایجاد یک نگاه مینیمال درست مانند نوشتن یک شعر ساده با مفاهیم عمیق است و به همان میزان ظرافت می طلبد. اصولاً در طراحی سبک مدرن چارچوب ها و قوانینی وجود دارد که رعایت آن ها برای طراحان ضروری تلقی می شود. برای اینکه بتوان در خلق و طراحی نما به سبک مینیمال موفق عمل نمود، لازم است اصول طراحی نما مدرن و ساده را در حین طراحی به کار برد.

اصول طراحی نمای مینیمال
اصول طراحی نمای مینیمال ساختمان

1. در طراحی نما مینیمال از حجم های ساده استفاده کنید

یکی از اصول طراحی نمای مینیمال این است که زمانی که تصمیم میگیریم که نمای ساختمان را بر اساس سبک مینیمال طراحی کنیم، لازم است استفاده از حجم های پیچیده را کنار بگذاریم. همانطور که گفته شد در سبک مینیمال نیازهای اولیه ساختمان برآورده می شود و جایی برای نمایش تزئینات وجود ندارد. بنابراین برای ایجاد انعکاس بهتر از سبک مینیمال از حجم های ساده و فرم های منظم استفاده کنید.

برای ایجاد طرح های خاص و منحصربفرد می توانید کل بنا را در دل یک حجم هندسی ساده جای دهید. سپس با رعایت استانداردهای لازم یک طرح خلاقانه در بخش های فرعی ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید استفاده از حجم های متعدد نیز موجب زیر سوال رفتن سادگی نما می شود. بنابراین از کمترین حجم برای انتقال حس سادگی به عابران و ساکنان استفاده کنید.

استفاده از احجام ساده در طراحی نمای مینیمال ساختمان
حجم های ساده در طراحی نمای مینیمال ساختمان

2. در طراحی مینیمال از متریال یکسان استفاده کنید

در طراحی نما مینیمال استفاده از چند متریال متعدد رایج نیست. شما نمی توانید بخش های مختلف نما را با متریال های مختلف طراحی کنید. در عمل این کار موجب به هم ریختگی سبک مینیمال شده و هویت آن را زیر سوال می برد. در طراحی نما مینیمال باید تنوع مصالح را به حداقل رساند.

هرچقدر تنوع متریال های استفاده شده کمتر باشد، طراحی شما به سبک مینیمال نزدیک تر خواهد بود. در انتخاب متریال نیز بهتر است از مواد اولیه مدرن و جدید استفاده کنید. استفاده از مصالح بومی نیز به سایر مصالح ساختمانی اولویت دارد. برای اجرای نمای مینیمال معمولا از شیشه، فلز، بتن و مواد سیمانی استفاده می شود.

3. از رنگ های روشن در طراحی نمای مینیمال استفاده کنید

آنچه که به طور مشترک در عموم نماهای ساختمانی مینیمال دیده می شود، استفاده از رنگ های روشن است. این رنگ ها گاهی از طیف خنثی و در مواردی نیز از رنگ های جذاب و پرانرژی انتخاب می شوند. ایجاد یک هارمونی رنگ روشن سبک طراحی شما را به سبک های مدرن و مینیمال نزدیک می کند. ترکیب هوشمندانه رنگ های روشن و طرح های ساده به راحتی حس خلوص و سادگی را به بیننده القا می کند.

رنگ روشن در نمای ویلا مینیمال
رنگ روشن در نمای مینیمال

4. در طراحی مینیمال تمرکز خود را بر روی سادگی و کارآیی بگذارید

همانطور که گفته شد، نمای مینیمال درست مقابل نمای کلاسیک قرار دارد. در طراحی نمای کلاسیک، توجه طراح بر روی استفاده از تزئینات و ایجاد جلوه های مجلل است. این در حالیست که در طراحی مینیمال ساختمان تمرکز بر روی سادگی قرار دارد. اما حفظ کارایی به همین میزان اهمیت دارد. یعنی طراحان خط قرمز خاصی برای حذف تزئینات دارند و آن کارایی ساختمان است.

به هیچ عنوان اثربخشی نما در حفظ سلامت ساختمان و جلوگیری از آسیب دیدگی بخش های داخلی، فدای رعایت اصول طراحی نمای مینیمال نمی شود. برعکس، در بسیاری از موارد استفاده از سبک های مینیمال باعث افزایش عملکرد ساختمان و بهبود وضعیت آن می شود.

مشاوره با تیم مهندسین بناباما

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی نمای ساختمان خود می‌گردید؟

مزایای طراحی نمای مینیمال

استفاده از این سبک در طراحی نمای ساختمان مزایای بسیاری دارد. مهمتر از همه اینکه هزینه ناشی از خرید عناصر تزئینی را کاهش می دهد. از آنجایی که استفاده از متریال های در دسترس در طراحی این نوع نما ارجحیت دارد، کارفرمایان هزینه اضافی برای خرید متریال در نقاط دور از دسترس پرداخت نمی کنند. سایر مزایای طراحی نما مینیمال در زیر خلاصه شده است.

1. استفاده حداکثری از عناصر طبیعی

بررسی مشخصات نمای های مینیمال نشان می دهد که در زمان استفاده از سبک های مینیمال استفاده از عناصر طبیعی همچون نور خورشید و تهویه هوا به بیشترین حد خود می رسد. زیرا طراحان استفاده از در و پنجره های متعدد را به استفاده از دیوارهای غیر قابل نفوذ ترجیح می دهند.

همچنین متریال رایج در این سبک شیشه ای است که دیوارهای خارجی را می پوشاند. بر همین اساس عبور نور و تهویه به بهترین شکل ممکن انجام می شود. اکثر افرادی که به دکوراسیون فضای باز با دید وسیع علاقه دارند، طراحی مینیمال نما را به سبک های دیگر ترجیح می دهند.

اگر از این سبک برای طراحی نمای ویلا استفاده شود، حفظ حریم شخصی از اولویت خارج شده و استفاده از متریال های شفاف در اولویت قرار می گیرد. اما در ساختمان های مسکونی و یا اداری، استفاده از متریال شفاف تا زمانی که خللی در حریم خصوصی افراد ایجاد نکند، ادامه می یابد.

2. زیبایی ماندگار نمای مینیمال

همانطور که میدانید زیبایی ناشی از سادگی هیچ تاریخ انقضایی ندارد. اصولا زیبایی نمای ساختمانی مینیمال ماندگار است و حتی پس از گذشت سالها جذابیت خود را حفظ می کند. این در حالیست که المان های تزئینی به کار رفته در سبک های کلاسیک به مرور از مد افتاده و تکراری می شوند. کافیست زیبایی برخی از بناهای طراحی شده با سبک مینیمال را بررسی کنید تا این واقعیت را به خوبی درک کنید.

3. سادگی و چشم نوازی

جزء به جزء یک نمای مینیمال ساده و چشم نواز است. بدیهی است که عناصر موجود در این سبک به افزایش حس آرامش کمک می کند. نمای مینیمال را بر اساس هارمونی رنگ روشن طراحی میکنیم. طراحان در سبک مینیمال از فرم های ساده و بدون پیچیدگی استفاده می کنند. نمای مینیمال نه تنها روح ساکنین ساختمان را تلطیف می کند، بلکه روح حاکم بر فضای کوچه و خیابان را تغییر داده و محیطی آرامش بخش ایجاد می کند.

هزینه طراحی نما مینیمال ساختمان

هزینه طراحی نمای مینیمال ساختمان با عوامل زیر ارتباط مستقیم دارد:

 1. مساحت سطح مورد نظر برای طراحی
 2. شرایط جغرافیایی و اقلیمی محل
 3. تعداد طبقات

با توجه به هر کدام از موارد اشاره شده و همچنین بودجه و سلیقه کارفرما می توان طرح های متفاوتی را پیشنهاد داد. همچنین با توجه به شرایط اقتصادی موجود و بی ثباتی قیمت ها و با توجه به اینکه بیشتر هزینه ها در تهیه مصالح و اجرای آن می باشد، طرح هایی را به شما پیشنهاد می کنیم که از هر نظر اقتصادی و بهینه باشد.

تصاویر طراحی نمای مینیمال ویلا و آپارتمان

ویلا مینیمال
اصول معماری مینیمال
سبک مینیمال در طراحی ساختمان
طراحی نمای ویلا به سبک مینیمال

سخن پایانی

سال ها پیش سبک مینیمال با شعار کمتر، بیشتر است، وارد بطن معماری و طراحی شد. این سبک طرفداران زیادی دارد و در طراحی ساختمان های مهم و مطرح جهانی مورد استفاده قرار میگیرد. در طراحی نمای مینیمال سادگی و زیبایی در کنار کارایی مورد توجه است. این سبک معماری نیز مشابه سایر سبک ها دارای اصول و قوانینی است که در حین طراحی مورد استفاده طراحان قرار می گیرد.

ثبت سفارش طراحی نمای مینیمال در بناباما

تیم مهندسین بناباما با سالها تجربه و تخصص آماده طراحی مینیمال نمای ساختمان شماست. تنها کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما در ارتباط باشید.

مراحل ثبت سفارش طراحی نما در بناباما

 1. مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان طراحی
 2. ارسال موقعیت مکانی و تصاویر (در صورت نیاز) از سوی کارفرما
 3. بازدید میدانی رایگان از محل پروژه و برداشت وضع موجود
 4. ارائه طرح و پیشنهادات اولیه به کارفرما و کسب نظرات و علایق ایشان
 5. عقد قرارداد با کارفرما
 6. برداشت دقیق ساختمان موجود توسط نقشه بردار مجرب
 7. طراحی اولیه پوسته نما
 8. اخذ تاییدیه اولیه کارفرما
 9. طراحی سه طرح پیشنهادی به کارفرما براساس طرح اولیه و سلایق کارفرما و انتخاب طرح نهایی کارفرما
 10. طراحی نهایی نما به همراه ارائه کلیه نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جزئیات اجرایی نما
 11. بازدید رایگان جهت مشاوره در حین اجرا نما
مشاوره با تیم مهندسین بناباما

طراحی نمای مینیمال ساختمان خود را به بناباما بسپارید

پرسش های متداول

سبک مینیمال چیست؟

مینیمال یکی از سبک های رایج در طراحی و معماری است که درست در نقطه مقابل سبک های کلاسیک قرار دارد.

چگونه سبک مینیمال را در نما تشخیص دهیم؟

در ساختمان هایی که فاقد تزئینات اضافه هستند و از یک پالت رنگی روشن در ظاهر آنان استفاده شده است، سبک طراحی مینیمال به کار رفته است.

مشخصات نمای مینیمال چیست؟

نمای مینیمال دارای فرم های ساده و آزاد است. این نما فاقد تزئینات لاکچری بوده و بر سادگی تکیه زده است. در سبک مینیمال از رنگ های روشن و متریال های ساده برای پوشش نما استفاده می شود.

هزینه طراحی نمای مینیمال یک ساختمان مسکونی چقدر است؟

لطفا برای استعلام قیمت و همچنین دریافت نمونه کارها با ما تماس بگیرید.

مزیت استفاده از نمای مینیمال چیست؟

نمای مینیمال موجب کاهش هزینه های طراحی و اجرا می شود. از سوی دیگر به استفاده صحیح از منابع طبیعی و تهویه مطبوع نیز کمک شایانی می کند.

سایر خدمات پیشنهادی بناباما

طراحی نمای کامپوزیت

طراحی نمای شیشه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید