طراحی نما

طراحی نمای مدرن

در این مقاله به بررسی اهمیت و اصول طراحی نمای مدرن ساختمان می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای طراحی نما ساختمان مدرن می گردید، همین حالا با کارشناسان بناباما تماس بگیرید. مهندسان ما صبورانه پاسخگو تمامی سوالات شما پیرامون طراحی نمای مدرن ساختمان خواهند بود.

طراحی نمای مدرن - بناباما
طراحی نمای مدرن ساختمان

این روزها بازار کلیدواژه ها گرم است. هر از چندی کلمه ای در میان افراد متولد شده و گاه بی آنکه چندان ریشه­ ی آن را بشناسند، از آن استفاده می کنند و حتی توسعه می ­دهند. یکی از این کلمات طراحی نمای مدرن ساختمان است. می بینیم این روزها بسیاری از این نوع نما حرف به میان آورده، اما وقتی به مفهوم واقعی آن می­ رسیم، کمتر کسانی امکان فهم دقیق آن و یا اجرای چنین نماهایی را دارند. اما واقعا طراحی نمای مدرن چیست؟ چه ویژگی هایی دارد و ما چگونه نمایی را نمای مدرن می­ خوانیم؟ در این مقاله سعی داریم با گذری بر اصول طراحی مدرن شما را با این دنیای ناشناخته اما پر سر و صدای نمای مدرن اندکی آشنا کنیم.

مشاوره رایگان در زمینه طراحی نمای مدرن

مدت زمان تخمینی مطالعه: 13 دقیقه

طراحی نمای مدرن چیست؟

پیش از پرداختن به مفهوم طراحی نمای مدرن، بد نیست، نگاهی به کلمه ­ی مدرن بیندازیم. وقتی از منظر تبار و واژه شناسی به این کلمه نگاه می­ کنیم، فارغ از کارکردهای پیچیده­ ی این کلمه با یک تعریف ساده روبرو هستیم. در این تعریف مدرن این­طور توصیف شده: آنچه که شامل تازه ترین تکنیک­ ها، روش­ ها و ایده ها است را مدرن می­خوانیم. از این رو وقتی از نمای مدرن حرف می­ زنیم در واقع از ایده­ های تازه در طراحی، تازگی در تکنیک استفاده مصالح و نیز متد یا روش تازه­ اجرا در طراحی نمای ساختمان حرف زده ایم. پس ما نمایی را مدرن می خوانیم که واقعه ای تازه در نمای ساختمان را رقم زده باشد، آن هم نه فقط از منظر هندسی، بلکه از منظر تکنیک اجرا، روش اجرا، استفاده از مصالح و انواع حجم و پرسپکتیو و نهایتا ایده­.

آنچه تعریف شد نشان می­ دهد که بسیاری از کسانی که نمای مدرن را این روزها تبلیغ می­ کنند درگیر یک غلط مصطلح هستند. اینکه از نوع معینی از مصالح استفاده کنیم و یا طراحی به نحوی به صورت گیرد که نمای ساختمان عجیب خوانده شود، ربطی به مدرن بودن آن ندارد.  

نما ساختمان مدرن

چرا طراحی نما به سبک مدرن اهمیت دارد؟

واقعیت این است که بشر در زمینه ارائه تنوع در نمای ساختمان تلاش­ های مکرری انجام داده. هر از چندی ایده و روشی از راه رسیده و برای مدتی مد روز شده و دوباره تغییر کرده است. در تمام تلاش بشر اما یک نکته ثابت مانده: کدام نما حاوی زیبایی بیشتری است؟ در طراحی نما به سبک مدرن اصل بر رعایت زیبایی است و وقتی از زیبایی حرف می­ زنیم، اساسا به دو نکته اشاره داریم. هارمونی و کنتراست، هماهنگی و تضاد. و هارمونی و کنتراست در دل خود یک کلمه را به خوبی حمل می­ کنند: سادگی.

از این روست که می­ گوییم این نوع طراحی دنیای شهرسازی را متفاوت کرده و خواهد کرد و بیننده از هر نقطه ای که نمای ساختمان را می­ بیند، درگیر زیبایی  و نیز سادگی خواهد شد. همچنین در دنیای طراحی نمای مدرن ساختمان، تکرار متوقف می­ شود و شهرها یا دست کم بخشی از شهرها در عین وجود هماهنگی، تنوعی از زیبایی را در خود حمل خواهند کرد.  

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی نمای مدرن ساختمان خود می‌گردید؟

اصول طراحی نما مدرن چیست؟

در این بخش به معرفی اصول طراحی نما ساختمان مدرن می پردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

طراحی نمای مدرن ساختمان

سمفونی و قدرت سادگی

هرچه انسان به کشف زیبایی نزدیک­تر شد و توانست از مصالح متنوعی برای ایجاد نما استفاده کند، بیشتر به سادگی نزدیک شد. از این رو در اصول طراحی نمای مدرن، قدم اول رعایت سادگی به همراه استفاده از خطوط در دو شکل عمودی و افقی است. ساده اما گاهی بد تعبیر می شود، وقتی از سادگی حرف می­زنیم از کمبود خلاقیت حرف نزده ایم، بلکه در اصول طراحی نمای مدرن به استفاده بهینه از خلاقیت معتقدیم. به عکس زیر نگاه کنید: همه­ ی آنچه در این تصویر می­ بینید سادگی است اما اندکی که عمیق می شوید، پیچیدگی­ های خودشان را نشان می ­دهند و این دقیقا یعنی رعایت سادگی در اصول طراحی نمای مدرن.

ترکیب هوشمندانه مصالح

در طراحی مدرن شما آزادید که از انواع متنوعی از مصالح استفاده کنید، دو نکته اما مهم است: عمری که مصالح خواهند داشت و نظمی که در کنار هم ایجاد می­ کنند. از این رو وقتی از طراحی نمای مدرن ساختمان حرف می­ زنیم، بیش از هرچیز به هارمونی و هماهنگی مصالح اشاره داریم.

تضاد در حجم

یکی دیگر از نکات مهمی که طراحی نمای مدرن را یگانه و منحصر به فرد می ­کند، استفاده از حجم در نمای ساختمان است. گاه بیش از یک حجم در این نوع نماها به کار رفته و کنتراست و تضادی بین حجم استفاده به کار می­ رود که با ترکیب رنگ ­ها طراحی نمای مدرن ساختمان تکمیل می­ شود.

نمای ساختمان مدرن

صلابت رنگ­ ها

موضوع رنگ در طراحی نمای مدرن ساختمان بحث بسیاری مفصلی است، اما در کوتاه سخن باید گفت که در این نوع نماها سعی می­ شود، خنثی بودن رنگ ­ها در ترکیب با دیگر رنگ ­ها قدرت اساسی نما را به تصویر بکشند. استفاده از رنگ های اصطلاحا شارپ لزوما خبر از قدرت یک نما ندارد. از این روست که می بینید در اکثر طرح های مدرن امروزی از رنگ های خنثی حداکثر استفاده می­ شود. طیف گسترده ای از خاکستری­ ها پایه های اساسی نمای مدرن ساختمان، در دنیای امروز است.

صلابت رنگ­ ها

ریتم پنجره ها

در اصول طراحی مدرن نمای ساختمان، بسیاری به این نتیجه رسیدند که قرار نیست پنجره ­ها فقط کارکرد داخلی داشته باشند. مسئله ی دید داخلی مسئله ی ابتدایی طراحی است. در طراحی مدرن می­ توان از پنجره ها کارکرد بسیار بالایی برای نمای ساختمان گرفت. به خصوص که دنیای مدرن دنیای شفافیت و رویت است. از این رو پنجره ها اگر مهم­ترین عنصر طراحی نمای مدرن نباشند، دست کم از مهم­ترین ­ها هستند. معمولا پنجره ها در طراحی مدرن جوری بر نمای ساختمان خودشان را نشان می­ دهند که هم درون بنا را عیان کرده و هم آن را به اندازه پنهان می­ کنند.  

ریتم پنجره ها در نما

پایان جزئیات بی دلیل

در طراحی نمای مدرن ساختمان این نکته بسیار مهم است که هر جزئی قرار است یا به کارکرد نما کمک کند و یا به زیبایی آن کمک کند. در این نوع طراحی برای همیشه با جزئیات بی علت خداحافظی می­ کنیم.

استفاده از فضای بهینه سبز در نما

در اصول طراحی مدرن نما، دقت به این نکته الزامی است که قرار نیست نگاه کردن به یک ساختمان تصویر یک جنگل را به ذهن ما متبادر کند. ما از دیدن نمای یک ساختمان، نما را می­ خواهیم. بسیاری از آن­چه به عنوان نمای سبز در این روزها تبلیغ می­ شود در واقع استفاده افراطی از گیاهان است.

اندازه ها برابر نیستند

در طراحی مدرن نما قرار نیست، پنجره ها و حجم­ های نما لزوما از اندازه هایی معین تبعیت کنند. گاه بر هم زدن نظم نوع معینی از نظم است. محاسبات دقیق و پژوهش­های پخته می تواند در بی نظمی، نظمی را به ذهن متبادر کند.

پارامترهای موثر بر قیمت طراحی نمای ساختمان مدرن

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در طراحی نمای هر ساختمانی مطرح می‌شود، قیمت آن است. بدون شک قیمت طراحی نمای هر ساختمانی، با توجه به متراژ بنا، نوع بنا و سبکی که برای آن انتخاب شده، متفاوت می‌باشد. بنابراین مواردی مانند سلیقه و بودجه کارفرما و همچنین قوانین و ضوابط شهرداری در تعیین قیمت آن موثر هستند. مصالحی که قرار است برای طراحی نما ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. همچنین سبک انتخاب شده برای نمای ساختمان، تاثیر مستقیمی در هزینه نهایی آن دارند. به عنوان مثال قیمت طراحی سبک رومی برای ساختمان، بیشتر از نمای مدرن یا مینیمال است. زیرا در این سبک از بنا به جزئیات توجه بیشتری شده و زمان زیادی برای اجرای این سبک لازم است. همچنین هر چقدر متراژ یک بنا بیشتر باشد، قیمت طراحی نمای بیرونی آن نیز افزایش خواهد یافت. مهم‌ترین پارامترهای تاثیر گذار در قیمت طراحی نمای یک ساختمان عبارتند از:

 • سبک نمای ساختمان
 • مصالح و مواد اولیه مورد استفاده در طراحی نما
 • متراژ و ابعاد ساختمان
 • حق الزحمه طراحان، پیمانکاران و کارگران ساختمان

سفارش طراحی نمای مدرن ساختمان در بناباما

نمای هر ساختمان در وهله ­ی اول برآمده از فهم جدی دنیای درونی ساختمان است و از طرفی فهم درست از رنگ­ ها، ابعاد، مصالح، حجم و نهایتا نور. از این رو در قدم اول برای تمامی مشتریان یک مطالع ه­ی دقیق صورت می­ گیرد. این مطالعه تمامی ابعاد یک سفارش را دربرمی­ گیرد، از چه مصالحی استفاده کنیم؟ کدام روش اجرا بهترین روش است؟ حجم­ ها و خطوط بهتر است چه شکلی داشته باشند، بر بخش نما قرار است چه پیامی به بیننده ی خود بدهد.

پس از مطالعه ی اولیه طرح به صورت نوآورانه­ ای و منحصر به فرد متولد می­ شود. وقتی می­ گوییم طراحی نمای مدرن ساختمان در بناباما به صورت نوآورانه صورت می­ گیرد، یعنی نمای شما شبیه به هیچ نمایی نیست و با دیدن این نما به یاد هیچ نمای مشابه ی نخواهیم افتاد. پس از تولد طرح اولیه، مسئله تکنیک اجرا به میان می آید، یک طرح را به روش های بسیار متنوعی می­توان ایجاد کرد. اما کدام روش تولید با استفاده از کدام مصالح خلاقانه و در عین حال حرفه ای ممکن است؟ در کل این فرایند فهم دقیق از مصالح و نیز امکان یا عدم امکان استفاده از آن­ها بر اساس اصول زیبایی شناختی مد نظر قرار گرفته خواهد شد.

تیم مهندسین بناباما با سال ها تجربه و تخصص آماده طراحی نما ساختمان مدرن شما می باشد. تنها کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. همچنین میتوانید برای مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما در ارتباط باشید.

طراحی نمای مدرن ساختمان خود را به بناباما بسپارید

مراحل ثبت سفارش طراحی نما در بناباما

 • مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان طراحی
 • ارسال موقعیت مکانی و تصاویر (در صورت نیاز) از سوی کارفرما
 • بازدید میدانی رایگان از محل پروژه و برداشت وضع موجود
 • ارائه طرح و پیشنهادات اولیه به کارفرما و کسب نظرات و سلایق ایشان
 • عقد قرارداد با کارفرما
 • برداشت دقیق ساختمان موجود توسط نقشه بردار مجرب
 • طراحی اولیه پوسته نما
 • اخذ تاییدیه اولیه کارفرما
 • طراحی سه طرح پیشنهادی به کارفرما براساس طرح اولیه و سلایق کارفرما و انتخاب طرح نهایی کارفرما
 • طراحی نهایی نما به همراه ارائه کلیه نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جزئیات اجرایی نما
 • بازدید رایگان جهت مشاوره در حین اجرا نما
سفارش طراحی نما مدرن در بناباما

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد با معرفی اصول طراحی مدرن ساختمان و نیز گذری بر تعاریف اولیه طراحی مدرن، تصویری از این نوع سبک و سیاق به شما ارائه شود. بناباما سعی دارد، به معرفی آن­چه واقعا در دنیای مدرن به عنوان طراحی نمای مدرن ساختمان در حال شکل گیری و توسعه است دنیایی از زیبایی را به قدر وسع به شما هدیه دهد. امید است آنچه که گفته شد، مفید فایده بوده باشد.

پرسش های متداول در زمینه طراحی نما ساختمان مدرن

قیمت طراحی نمای مدرن چقدر است؟

مهم‌ترین پارامترهای تاثیر گذار در قیمت طراحی نمای یک ساختمان عبارتند از: سبک نمای ساختمان، مصالح و مواد اولیه مورد استفاده در طراحی نما و متراژ و ابعاد ساختمان. برای اطلاع دقیق از هزینه طراحی نمای مدرن ساختمان، با کارشناسان بناباما تماس بگیرید.

ویژگی بارز طراحی نمای مدرن ساختمان چیست؟

در طراحی نما به سبک مدرن اصل بر رعایت زیبایی است و وقتی از زیبایی حرف می­زنیم، اساسا به دو نکته اشاره داریم. هارمونی و کنتراست، هماهنگی و تضاد. و هارمونی و کنتراست در دل خود یک کلمه را به خوبی حمل می کنند: سادگی.

سایر خدمات پیشنهادی طراحی نما در بناباما

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید