طراحی نما

طراحی نمای رومی

در ایران، یکی از محبوب ترین نماها برای ساختمان، نمای رومی است. طرح نمای رومی، ظاهری کلاسیک و جذاب به ساختمان شما می دهد و بسیار جالب توجه است. در این مقاله به صورت جامع و کامل به بررسی طراحی نما رومی میپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای طراحی نمای رومی ساختمان خود هستید، همین حالا با کارشناسان بناباما تماس بگیرید. مهندسان ما صبورانه پاسخگو تمامی سوالات شما خواهند بود.

طراحی نمای رومی - بناباما
طراحی نمای رومی

برای اجرای نمای رومی از سنگهای طبیعی ارزشمند و سیمان سفید استفاده می شود. طراحی نما رومی به ساختمان ظاهری شیک و مدرن می دهد و به همین دلیل است که از جمله نماهای پرطرفدار محسوب می شود. شاید بپرسید که چرا بسیاری از افراد، نمای رومی را برای ظاهر ساختمان خود انتخاب می کنند؟ دلیل این موضوع، جذابیت نمای رومی و خاص بودن آن است.

در واقع این نما با تمام نماهای خارجی برای ساختمان فرق دارد و حسِ شکوه و زیبایی را به افراد منتقل می کند. برای طراحی نما رومی ساختمان، از انواع سنگ ها مانند مرمر، مرمریت، گرانیت سفید و… استفاده می شود و به دلیل استفاده از این سنگ های گران قیمت، می توان گفت که خرید سنگ نما رومی و اجرای نمای رومی برای ساختمان هزینه بیشتری نسبت به نماهای معمولی دارد. البته بعضی از مهندسان و پیمانکاران ساختمان برای کاهش هزینه اجرای نمای رومی ساختمان، از سیمان سفید استفاده می کنند.

مشاوره رایگان در زمینه طراحی نمای رومی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 16 دقیقه

چه ساختمان هایی را می توان با نمای رومی طراحی کرد؟

اجرای نما رومی جدید برای اکثر ساختمان های آپارتمانی و شخصی امکان پذیر است. احتمالاً شما نمونه هایی از این نماهای باشکوه و مجلل را در شهرهای مختلف ایران مشاهده کرده اید. به دلیل جذابیت بالای نمای رومی سنگی، از این نما برای زیبایی ظاهری ویلاها و عمارت ها و مجتمع های تجاری استفاده می شود. همچنین نما رومی برای ساختمانهای یک طبقه، دو طبقه و سه طبقه نیز قابل اجرا است و در زیبایی قسمت خارجی ساختمان تاثیر زیادی می گذارد. زمانی که شما نقشه ساختمانی دوبلکس را تعیین می کنید، می توانید انتخاب کنید که نمای ساختمان به صورت نما رومی سنگی باشد.

زمانی که شما نمای رومی سنگی یا سیمانی را برای ساختمان خود انتخاب می کنید، به ظاهر آن ساختمان ظاهری لوکس و مدرن می بخشید. وجود ستون های بزرگ و بلند، ریزه کاری های جذاب و نورپردازی های خاص از جمله ویژگی های ساختمانها با نما رومی هستند.

سفارش طراحی نمای رومی در بناباما

چرا این نما به نمای رومی معروف شده است؟

دلیل نام گذاری نمای رومی این بوده است که این نما از مدل معماری روم باستان الهام گرفته است. در آن زمان، قصرهای پادشاهان و کاخ های افراد مرفه جامعه، با سنگ های خاص و سنگین ساخته می شد که نشان دهنده جلال و ثروت رومی ها و یونانی ها در آن زمان بود. زمانی که نمای رومی وارد ایران شد، بعضی از المان های ایرانی به آن اضافه شد و تغییر کرد. آنچه در ساختمان های نمای رومی ایرانی مشاهده می شود، به شکل بناهای تاریخی تخت جمشید شباهت زیادی دارد؛ زیرا بناهای تاریخی مانند تخت جمشید نیز با استفاده از سنگ های گران قیمت و مقاوم ساخته شده است و از جمله بناهای تاریخی مقاوم و مستحکم در ایران محسوب می شود.

امروزه با توجه به مصالح به کار رفته در طراحی نمای رومی ساختمان، این نما به 4 دسته نمای رومی کلاسیک، نمای رومی مدرن، نمای رومی مینیمال و نمای رومی معاصر تقسیم بندی می شود که هرکدام از این دسته ها، ویژگی های خاص خودشان را دارند و به شکل خاصی پیاده سازی می شوند. در تمام این مدلها، سنگ کاری نمای رومی با دقت بالا و ظرافت زیاد انجام می شود و همین موضوع باعث جذابیت بیشتر این نما شده است.

طراحی نمای رومی ساختمان

ویژگی های نمای رومی

در این بخش به بررسی ویژگی های اجزا مختلف ساختمان در طراحی نمای رومی می پردازیم.

طراحی نما طبق ضوابط سیما و منظر شهری

سقف و ستون ها

در این نما، ستون ها با تزئینات و ریزه کاری های بیشتر ساخته می شوند. همچنین سرستون ها نیز با ریزه کاری های مخصوص زیباتر می شوند. ستون ها به قدری در نما رومی مهم هستند که حتی دیوارهای نمای رومی سنگی هم به عنوان ستون های تزئینی عمل می کنند. در ساختمان ها با نمای رومی، ارتفاع سقف و ستون ها زیاد است؛ زیرا یکی از فاکتورهای ساختمان های مجلل، ستون های بلند و سرستون های بزرگ است. مهندسان معمار در پیاده سازی این نمای سنگی، حتی برای اجرای نمای ساختمان یک طبقه رومی هم سعی می کنند قسمتی مجزا را به عنوان ستون ساختمان در نظر بگیرند و آن قسمت را با ریزه کاری ها زیباتر کنند.  

سقف و ستون در نمای رومی

پنجره ها

در طراحی نمای رومی ساختمان، تعداد زیادی قوس و کتیبه، هلال و ستون را مشاهده خواهید کرد. این قوس ها معمولا به شکل گرد و عریض هستند. در کل موضوعی که در طراحی نمای رومی زیاد مشاهده می شود، طرح های منحنی است؛ زیرا طرح های منحنی حسی از آرامش، آسودگی خاطر و رفاه را به فرد منتقل می کنند. پنجره ها در نمای رومی، به صورت پنجره های بلند صاف یا قوس دار هستند که به زیبایی بیشتر ساختمان کمک زیادی می کنند. در نمای رومی ساختمان دو طبقه و نمای رومی ساختمان سه طبقه می توانید وجود پنجره های بلند یا قوس دار را به خوبی مشاهده کنید که حس زیبایی و شکوه را منتقل می کنند.

نورپردازی و سنگ نما

بعد از طراحی نمای رومی ساختمان و اجرای آن، جلوه ساختمان بسیار بیشتر می شود؛ زیرا به دلیل استفاده از سنگ های روشن و سفید و نورپردازی های جذاب، نگاه افراد به سمت این ساختمان جذب خواهد شد. آنچه که در طراحی نمای رومی بسیار مهم است، ایجاد تقارن و هماهنگی و توازن در ظاهر بنا است و این موضوع در تمام پروژه ها به خوبی رعایت می شود.  ریزه کاری ها و جزئیات در نمای رومی بسیار به چشم می خورد و این موضوع باعث زیبایی و جذابیت بیشتر این نما شده است.

همچنین نورپردازی نمای رومی درست به اندازه سنگ کاری نمای رومی و ایجاد جزئیات اهمیت دارد و می تواند جذابیت نما رومی را چندین برابر بیشتر کند. برای نورپردازی در نمای رومی از لامپ های مخصوص در قسمتهای مهم بنا استفاده می شود تا ظرافت و جذابیت ساختمان چند برابر شود.

نورپردازی نما

مصالح به کار رفته در اجرای نمای رومی ساختمان

پس از اینکه طراحی نمای رومی ساختمان توسط فرد متخصص انجام شد، نوبت به اجرای نمای ساختمان سنگ رومی می رسد. برای اجرای نمای رومی ساختمان، از مصالحی مانند سنگ های مرمر، گرانیت و تراورتن استفاده می شود که این سنگ ها هزینه زیادی دارند و قیمت نهایی کار را بیشتر می کنند. قیمت سنگ نما رومی با قیمتهای روز محاسبه می شود و این سنگ ها جزو مصالح گران قیمت در ساختمان سازی محسوب می شوند.

گاهی اوقات برای کاهش هزینه ها از بتن الیاف شیشه استفاده می شود که به راحتی قالب گیری می شود و هزینه کمتری دارد. همچنین تراشیدن بتن الیاف شیشه از تراشیدن سنگ ارزان تر تمام می شود.گاهی اوقات فرد از کارفرمای پروژه می خواهد که نمای ساختمان را به صورت نمای رومی سیمانی دربیاورد که در این صورت از سیمان سفید به جای سنگ در نمای ساختمان استفاده می شود که هزینه بسیار کمتری نسبت به نمای رومی سنگی دارد.

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی نمای رومی ساختمان خود می‌گردید؟

دلایل زیبایی نمای رومی ساختمان

بسیاری از افراد در هنگام انتخاب نمای خانه دوبلکس یا ساختمان دو طبقه، به سراغ نمای سنگ رومی می روند و نما رومی را برای ساختمان دوطبقه انتخاب می کنند. نمای سنگ رومی برای ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و مراکز آموزشی قابل اجرا است. برای اجرای نمای ساختمان دو طبقه رومی از مصالح رایجی مانند سنگ های تراورتن یا سنگ سفید، سیمان سفید و مصالح پیش ساخته استفاده می شود.

از آنجایی که نقشه خانه های دوبلکس یا دو طبقه، پیچیدگی های زیادی ندارد، بهتر است برای نمای ساختمان رومی از مصالح سنگی استفاده شود؛ زیرا نمای سنگ رومی در ساختمان یک طبقه و دو طبقه جلوه زیباتر و متمایز تری دارد. نکته ای که در طراحی نمای رومی با سنگ تراورتن یا سنگهای سفید اهمیت زیادی دارد این است که طراحی نمای رومی ساختمان خود را به طراحان حرفه ای و باتجربه بسپارید تا به بهترین شکل ممکن این کار را برای شما انجام دهند. بسیاری از اوقات اجرای ساختمان با نمای رومی جدید باعث افزایش ارزش ساختمان می شود و به همین دلیل است که باید برای انتخاب طراح نمای سنگی رومی دقت زیادی داشته باشید.

نمای ساختمان رومی دو طبقه

مراحل طراحی نمای رومی ساختمان

اولین کار برای طراحی نمای رومی ساختمان، تهیه نقشه بنا است. در تمام مراحل طراحی و ایده پردازی برای اجرای نمای رومی، مهندس معمار باید به سلیقه و درخواست مشتری توجه داشته باشد. گاهی اوقات مشتری از کارفرما می خواهد که در طراحی نمای رومی ساختمان، جزئیات و المان های بیشتری را در نظر بگیرد تا نما خاص تر و پیچیده تر و باشکوه تر شود. هرچقدر که این پیچیدگی ها و جزئیات ساختمان بیشتر شود، هزینه اجرای نمای رومی هم بیشتر می شود.

در هنگام طراحی نمای رومی ساختمان، علاوه بر ظاهر ساختمان موارد دیگری مانند نوع مصالح و المان های مورد نیاز، میزان برجستگی نما، میزان قوس ها، ارتفاع ستون ها و ضخامت سنگ ها مشخص می شود. بعضی از مشتریان دوست دارند که نمای رومی ساختمان آنها فقط با سنگ تراورتن انجام شود و بعضی از مشتریان هم به مصالح کار اهمیت نمی دهند و فقط خروجی کار برایشان اهمیت دارد.

کاهش هزینه های اجرا و طراحی به صرفه و اقتصادی شاسی کشی نما

نما رومی جدید برای چه ساختمان هایی قابل اجرا است؟

تمام ساختمان های اداری، آموزشی، مسکونی و تجاری می توانند نمای رومی را به عنوان نمای خارجی ساختمان خود انتخاب کنند تا ساختمانی زیباتر و جذاب تر داشته باشند. همچنین نمای سنگی رومی برای اجرای نما در بسیاری از برج ها، تالارها و ویلاها انتخاب می شود که این موضوع به دلیل پرطرفدار بودن نما رومی در ایران است.  

با اینکه نمای رومی جزو نماهای بومی ایرانی نیست و به سبک معماری رم و یونان برمی گردد. اما در ایران نیز این نما با مصالح سنتی ایران مانند آجر و سنگهای مخصوص پیاده سازی می شود تا بیشتر به سبک معماری ایرانی شباهت داشته باشد. ویژگی هایی مانند استحکام بالای ساختمان در برابر زلزله و فشار، زیبایی و جذابیت بالا و استفاده از مصالح سنگی، باعث محبوبیت نما رومی در کشور ما شده است. شما نیز میتوانید برای ساختمان دو طبقه یا سه طبقه خود، از نمای رومی استفاده کنید و ساختمانی زیباتر و خاص تر داشته باشید.

نما رومی جدید

قیمت هر متر نمای رومی چقدر است؟

قیمت هر متر نمای رومی به عوامل متعددی بستگی دارد. مثلا متراژ سنگ مورد نیاز برای نمای رومی، یکی از عوامل موثر در قیمت هر متر نمای رومی است. کیفیت سنگ های مورد نظر، کیفیت فرآوری های انجام شده روی سنگ، میزان حکاکی های انجام شده روی سنگ، میزان تراش زنی و ساب دادن سنگ و… از جمله عوامل موثر بر قیمت هر متر نمای رومی هستند. یکی از مهم ترین موارد در تعیین قیمت هر متر نمای رومی، قیمت سنگ نمای رومی است. مثلا هزینه خرید سنگ تراورتن نمای رومی با هزینه خرید سیمان سفید برای نمای رومی کاملا متفاوت است و روی هزینه کلی کار تاثیر زیادی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق درباره هزینه اجرای نمای رومی، با ما تماس بگیرید.

تغییرات ساختمان پس از اجرای نمای رومی

پس از طراحی نمای رومی ساختمان و اجرای آن، شما اجزای زیر را در ساختمان خود مشاهده خواهید کرد:

 • طاق و سر در نمای رومی
 • تاج نمای رومی
 • مجسمه های سنگی
 • ابزار ستون سنگی به شکل گرد یا چهارگوش
 • سرستون ها و پاستون ها در قسمت بالا و پایین هر ستون
 • کله گاوی یا براکت سنگی برای بخش های داخلی و بیرونی ساختمان
 • قرنیزهای سنگی برای قسمتهای داخلی و بیرونی ساختمان
 • ابزار خطی و طولی مانند شومینه سنگی، فریم ساختمان، قرنیزها، لبه بین طبقات، لبه بالکن و بام ساختمان، کتیبه ها، قاب آیینه، نمادهای سنگی، گل بته ها و…
 • ابزار تخم مرغی سنگی برای سرستون، پاستون، پله ها و تمام قسمتهای ساختمان
 • صراحی سنگی یا حکاکی روی سنگ برای تکمیل زیبایی نمای ساختمان و حفاظت بیشتر
 • قاب های مخصوص برای زیباتر شدن فریم دور پنجره ها و درب ساختمان

زمانی که طراحی نمای رومی ساختمان به بهترین شکل ممکن انجام شود و تمام اجزای ساختمان به درستی و با ظرافت در جای خودش قرار بگیرد، شما ساختمانی زیبا با نمایی جذاب و خاص خواهید داشت و خیالتان از بابت ایمنی و مقاومت ساختمان راحت خواهد بود. بنابراین مهم است که طراحی و اجرای نمای رومی ساختمان خود را به افراد متخصص و حرفه ای بسپارید تا شاهد بهترین نتیجه باشید و ظاهر نمای رومی ساختمان شما به بهترین شکل ممکن پیاده سازی شود. برای اجرای نما رومی جدید و پیدا کردن قیمت هر متر نمای رومی، با ما تماس بگیرید.

طراحی نمای رومی ساختمان توسط تیم طراحان بناباما

تیم مهندسین بناباما با سال ها تجربه و تخصص آماده طراحی نما ساختمان شما می باشد. تنها کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما در ارتباط باشید.

طراحی نمای رومی ساختمان خود را به بناباما بسپارید

مراحل ثبت سفارش طراحی نما در بناباما

 • مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان طراحی
 • ارسال موقعیت مکانی و تصاویر (در صورت نیاز) از سوی کارفرما
 • بازدید میدانی رایگان از محل پروژه و برداشت وضع موجود
 • ارائه طرح و پیشنهادات اولیه به کارفرما و کسب نظرات و علایق ایشان
 • عقد قرارداد با کارفرما
 • برداشت دقیق ساختمان موجود توسط نقشه بردار مجرب
 • طراحی اولیه پوسته نما
 • اخذ تاییدیه اولیه کارفرما
 • طراحی سه طرح پیشنهادی به کارفرما براساس طرح اولیه و سلیقه کارفرما و انتخاب طرح نهایی کارفرما
 • طراحی نهایی نما به همراه ارائه کلیه نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جزئیات اجرایی نما
 • بازدید رایگان جهت مشاوره در حین اجرا نما
سفارش نما رومی

پرسش های متداول

قیمت طراحی نمای رومی ساختمان چقدر است؟

برای اطلاع دقیق از هزینه طراحی نمای رومی ساختمان و همینطور مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما تماس بگیرید.

مصالح بکار رفته در نمای رومی چیست؟

برای اجرای نمای رومی ساختمان، از مصالحی مانند سنگ های مرمر، گرانیت و تراورتن استفاده می شود.

چه ساختمان هایی را میتوان با سبک رومی طراحی کرد؟

طراحی و اجرای نما رومی جدید برای اکثر ساختمان های آپارتمانی و شخصی امکان پذیر است.

سایر خدمات پیشنهادی طراحی نما در بناباما

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید