طراحی نما

طراحی نمای آجری

نمای یک ساختمان در واقع یکی از اصلی‌ترین بخش‌های آن است. نما، معرف ساختمان شما بوده و می‌تواند یک نگرش کلی درباره‌ کل سازه را به مشاهده‌ کننده انتقال دهد. پس بهتر آن است که نمای سازه خود را با توجه به نکات زیبایی‌ شناختی طراحی کنید. یکی از طراحی‌های نمای ساختمان که در حال حاضر مورد توجه و اقبال بسیاری از مردم هم قرار گرفته، طراحی نمای آجری است.

در این مقاله به بررسی طراحی نما آجری میپردازیم. ابتدا پیرامون انواع آجر نما صحبت میکنیم و در ادامه به بررسی سبک های مختلف طراحی نمای آجری ساختمان میپردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. همچنین اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای طراحی نمای آجری ساختمان خود میگردید، همین حالا با کارشناسان بناباما تماس بگیرید. مهندسان ما صبورانه پاسخگو تمامی سوالات شما خواهند بود.

طراحی نمای آجری
نمای آجری

در شرایط کنونی بسیاری از افراد تمایل دارند نمای ساختمان خود را با استفاده از متریال آجر، طراحی و تزئین نمایند. یکی از دلایل این اقبال و توجه، به ویژگی‌های خاص  آجر باز می‌گردد. برای نمونه متریال آجر از قیمت بسیار مناسبی برخوردار بوده و فرآیند تولید آن‌ هم به‌ آسانی صورت می‌پذیرد. اجرای نمای ساختمان با آجر به راحتی انجام می‌شود. از طرف دیگر آجر، مقاومت بسیار بالایی داشته و از همخوانی و سازگاری با معماری سنتی ایرانی هم بهره برده است. مجموعه این عوامل باعث شده تا طراحی نمای آجری ساختمان‌ها نیز بسیار محبوب و پرطرف‌دار باشد. در این مقاله قصد داریم به ارائه مطالبی در زمینه طراحی نمای ساختمان‌ها با استفاده از متریال آجر بپردازیم.

مشاوره رایگان در زمینه طراحی نمای آجری

مدت زمان تخمینی مطالعه: 14 دقیقه

انواع آجر نما

همان‌طور که می‌دانید طراحی نمای آجری برای ساختمان‌ها از دیرباز مورد توجه بوده و هنوز هم جذابیت‌های مخصوص به خود را دارد. در شرایط کنونی، شاهد انواع مختلف نماهای آجری با طرح‌های مدرن و جدید هستیم که با اقبال بسیار زیادی هم مواجه شده‌اند. نماهای آجری ساختمان‌ها همان‌طور که از نامشان نیز مشخص شده به‌ طور عمده با استفاده از متریال آجر به‌ وجود آمده‌اند. این نماها از زیبایی خاصی برخوردار شده و در برابر آتش و آتش‌ سوزی نیز مقاومت قابل‌ توجهی دارند.  این نماها از استحکام بالایی برخوردار بوده و در انواع مختلفی هم طراحی می‌شوند. از جمله انواع نماهای آجری می‌توان به آجر نماهای رسی، شیل، نسوز و… اشاره کرد. هر کدام از این نماها مزایا و معایب خاص خود را داشته و برای طراحی ساختمان‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به شرح مختصر انواع آجرنما خواهیم پرداخت.

انواع آجر نما

آجر نمای رسی

اگر در طراحی نمای آجری ساختمان از آجرهایی استفاده کنند که با استفاده از خاک رس به‌ وجود آمده‌اند، نمای حاصل شده، نمای رسی خواهد بود. در حالت معمول برای ساخت این آجرها خاک رس را در کوره حرارت می‌دهند. شما می‌توانید به سفارش طراحی نمای آجری رسی در دو رنگ دست بزنید که عبارتند از: نماهای آجری زرد و گلبهی. این آجر نماها دارای معایبی نیز هستند. برای نمونه پس‌ از مدتی به تغییر رنگ دچار می‌شوند. لذا در حال‌ حاضر از این نماها کمتر استفاده می‌کنند.

آجر نمای رسی

آجر نمای شیل

این نوع از نماها با استفاده از سنگ‌هایی به نام شیل به وجود می‌آیند. سنگ‌هایی ورق ورق که با استفاده از خاک رس و ترکیبات دیگر تولید شده‌اند. این آجر نماها از مزایای خاص خود برخوردارند. برای نمونه مقاومت آن‌ها بالا بوده چراکه آب و رطوبت کمتری را به خود جذب می‌کنند. از طرف دیگر آجرنمای شیل از مقاومت فشاری مناسبی هم برخوردار شده‌ است.

آجر نمای شیل

آجر نمای نسوز

ویژگی خاص این آجر نماها، نسوز بودن آن‌ها است. چراکه ترکیبات این محصول را تا دماهای بسیار بالا در کوره حرارت می‌دهند. در این‌ صورت آجرها خاصیت نسوز پیدا خواهند کرد. آجر نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و یا آتش‌ سوزی دارد. اگر به سفارش طراحی نمای آجری ساختمان با استفاده از آجر نسوز دست بزنید باید قیمت بالاتری را بابت آن پرداخت کنید.

آجر نمای نسوز

سبک‌های مختلف آجرچینی نما

آجرها از انواع و اقسام مختلفی برخوردار شده‌اند. این متریال‌های ساختمانی را می‌توان از لحاظ شکل ظاهری و یا حتی مواد و ترکیبات به‌ کار رفته در فرایند تولید آن‌ها نیز دسته‌بندی کرد. در حال‌ حاضر طراحان از شیوه‌ها و سبک‌های مختلفی به‌ منظور چیدمان آجرها استفاده می‌کنند و به طراحی نمای مورد نظر خود دست می‌زنند. از جمله این سبک‌ها و مدل‌ها می‌توان به آجر چینی طرح استاندارد در نمای ساختمان اشاره کرد و یا آجرچینی طرح کلاسیک و یا طرح طولی و عرضی را نام برد. بسیاری از مهندسان و طراحان سازه‌ها از آجرچینی با طرح ترکیبی و یا مختلط برای نمای ساختمان استفاده می‌کنند و برخی آجرچینی طرح بیرون، زیگزاگی، کرکره‌ای، مشبک و… را به کار می‌گیرند. در ادامه برخی از سبک‌ها و الگوهای آجرچینی نما را مرور خواهیم کرد.

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی نمای آجری ساختمان خود می‌گردید؟

آجر چینی نما با طرح استاندارد

اگر قصد دارید یکی از رایج‌ترین انواع آجرچینی برای طراحی نمای مورد نظر خود را پیاده‌سازی و اجرایی کنید، می‌توانید این سبک را در نظر بگیرید. در این‌ صورت باید آجرهای مورد نظر خود را به شکل افقی در کنار یکدیگر قرار داده و به بندکشی متناسب آن‌ها دست بزنید. در ردیف‌های بعدی باید آجرها را بر روی نیمه ردیف پایینی قرار دهید. به صورتی که بندها به شکل عمودی بر روی‌ هم واقع نشوند. به این سبک چیدمان آجرها، طرح راسته نیز گفته می‌شود.

آجر چینی نما با طرح کلاسیک

به این شیوه چیدمان آجرها سبک تکنو نیز می‌گویند. در این روش باید آجرها را به‌ صورت افقی و با بندکشی آجر در کنار یکدیگر جای دهید. در ردیف‌های دیگر هم لازم است آجرها و بندهای عمودی بر روی یکدیگر سوار شوند.

آجر چینی نما با طرح طولی و عرضی

در این شیوه آجرها را به‌ صورت طولی و عرضی در کنار یکدیگر جای داده و به بندکشی میان آن‌ها اقدام می‌کنند. به این شیوه، سبک افقی و عمودی نیز گفته می‌شود.

آجر چینی نما با طرح ترکیبی و یا مختلط

در این سبک، شما می‌توانید از آجرهایی استفاده کنید که اشکال مختلفی داشته و به صورت‌های مربع، مستطیل و… تولید شده‌اند و یا از ابعاد و اندازه‌های مختلف این متریال‌ها بهره‌برداری نمایید. پس‌ از این‌ که آجرهای مورد نظر خود را در کنار یکدیگر جای دادید، می‌توانید بندکشی میان آن‌ها را نیز به اتمام برسانید.

آجر چینی نما با طرح بیرون و زیگزاگی

آجرچینی نما با طرح بیرون و یا بیرون‌ زده یکی از جالب‌توجه‌ترین سبک‌های طراحی نمای آجری ساختمان‌های امروزی است. در این شیوه، چیدمان آجرها به شکل جلو و عقب انجام می‌پذیرد. یعنی در این سبک آجرها را به‌ نحوی در کنار یکدیگر جای می‌دهند که جلو و عقب بوده و از این طریق شکلی برجسته و چندبعدی به دست خواهند آورد. در طراحی زیگزاگی آجرچینی نیز آجرها را به‌ صورت زیگزاگی و از طول، در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. این طرح نیز طرف‌داران و محبوبیت خاص خود را دارد.

آجر چینی نما با طرح کرکره‌ای

برخی از آجرهای موجود در بازار از نوع کرکره‌ای محسوب می‌شوند. این متریال‌ها از طراحی خاصی برخوردار شده‌اند. به‌ نحوی که طول آن‌ها از عرضشان، بیشتر است. وقتی از این متریال‌ها برای طراحی نمای آجری یک سازه استفاده می‌کنند، سبک طراحی آن، کرکره‌ای خواهد بود. این آجرها را در کنار هم جای می‌دهند. می‌توانند آن‌ها را با بندکشی و یا بدون انجام بندکشی پیاده‌سازی و اجرایی کنند. از طرف دیگر می‌توانند این متریال‌ها را با فاصله از هم جای دهند و به‌ صورت جلو و عقب اجرا کنند.

آجر چینی نما با طرح مشبک

در این شیوه، آجرها را با فاصله‌ای در کنار یکدیگر قرار می‌دهند تا شبکه‌هایی میان آن‌ها شکل بگیرد. اگر تمایل داشته باشند طراحی نمای ساختمان خود را از حالت یکنواختی و یا سادگی بیش‌ از حد آن خارج کنند به این سبک آجرچینی دست می‌زنند. این سبک بسیار جالب‌ توجه بوده و منحصر به‌ فرد است.

آجر چینی نما با طرح موج‌ دار

آجرچینی موج‌دار که به آن چیدمان پارامتریک نیز گفته می‌شود سبکی مدرن و امروزی در طراحی نماهای آجری به شمار می‌رود. در این شیوه، همان‌طور که از نامش نیز مشخص شده، آجرها به‌ نحوی قرار می‌گیرند که یک حرکت موج مانند به وجود آورند.

با سفارش طراحی نما، از تخفیف ویژه خرید آجر نما برخوردار شوید

پارامترهای موثر بر قیمت طراحی نمای آجری ساختمان

یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در طراحی نمای هر ساختمانی مطرح می‌شود، قیمت آن است. بدون شک قیمت طراحی نمای هر ساختمانی، با توجه به متراژ بنا، نوع بنا و سبکی که برای آن انتخاب شده، متفاوت می‌باشد. بنابراین مواردی مانند سلیقه و بودجه کارفرما و همچنین قوانین و ضوابط شهرداری در تعیین قیمت آن موثر هستند. مصالحی که قرار است برای طراحی نما ساختمان مورد استفاده قرار گیرند. همچنین سبک انتخاب شده برای نمای ساختمان، تاثیر مستقیمی در هزینه نهایی آن دارند. به عنوان مثال قیمت طراحی سبک رومی برای ساختمان، بیشتر از نمای مدرن یا مینیمال است. زیرا در این سبک از بنا به جزئیات توجه بیشتری شده و زمان زیادی برای اجرای این سبک لازم است. همچنین هر چقدر متراژ یک بنا بیشتر باشد، قیمت طراحی نمای بیرونی آن نیز افزایش خواهد یافت. مهم‌ترین پارامترهای تاثیر گذار در قیمت طراحی نمای یک ساختمان عبارتند از:

 • سبک نمای ساختمان
 • مصالح و مواد اولیه مورد استفاده در طراحی نما
 • متراژ و ابعاد ساختمان
 • حق الزحمه طراحان، پیمانکاران و کارگران ساختمان

سبک‌های اجرای آجر در طراحی نمای آجری

سبک‌های اجرای آجر در طراحی نماهای آجری به روش‌های نصب این متریال در نما اشاره دارد. در حقیقت طراحان می‌توانند از راهکارهای مختلفی برای اجرای این نماها استفاده کنند. برای نمونه، به اجرای این نما با استفاده از ملات سیمان و ماسه دست بزنند و یا از چسب‌های مخصوص این کار بهره برند. در برخی از موارد نیز این نماها را به‌ صورت خشک، پیاده‌سازی و اجرا می‌کنند.

لازم به ذکر است که طراحی و اجرای نمای آجری با استفاده از ملات سیمان و ماسه، استحکام قابل‌ توجهی را به وجود خواهد آورد. اما سرعت اجرای این کار بسیار پایین است. اگر بخواهند به اجرای نمای آجری با استفاده از چسب‌های مخصوص دست بزنند، باید چسبی را انتخاب کنند که با آجر، دارای سازگاری کافی باشد. در فرایند اجرای آجرنما به روش خشک، برای اتصال اجزا به یکدیگر از تجهیزات خاصی استفاده می‌کنند. این شیوه اجرای نما به چهارچوب نگه دارنده، اتصالات خاص و… نیاز دارد.

سبک های اجرای آجر

سفارش طراحی نمای آجری

از آن‌ جایی‌ که نماهای آجری یکی از جالب توجه‌ترین نماهای ساختمانی در شرایط امروز جامعه محسوب می‌شوند، عده زیادی از افراد به سفارش طراحی این نماها تمایل دارند. این افراد باید پیش از اقدام به سفارش، نکات مهمی را در نظر بگیرند.لازم است سفارش طراحی نمای آجری مورد نظر خود را به مجموعه‌ای معتبر که در این حوزه تجربه کافی دارد واگذار نمایید تا با کیفیت‌ ترین و جالب‌ توجه‌ ترین نماها را برای سازه شما، پیاده‌سازی و اجرا کنند. در واقع، شما می‌توانید برای طراحی نمای ساختمان‌های مسکونی و یا تجاری خود از نماهای آجری استفاده کنید. اما حواستان باشد که سفارش طراحی نمای آجری به یک مجموعه معتبر اهمیت بسیار بالایی دارد و از نظر بسیاری از کارشناسان، طراح و مجری چنین نمایی حرف اول را در زیبایی نما، استحکام، قدرت و کیفیت آن خواهد زد.

تیم مهندسین بناباما با سال ها تجربه و تخصص آماده طراحی نما ساختمان شما می باشد. تنها کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. همچنین میتوانید برای مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما در ارتباط باشید.

طراحی نمای آجری ساختمان خود را به بناباما بسپارید

مراحل ثبت سفارش طراحی نمای آجری در بناباما

 • مشاوره تلفنی رایگان با کارشناسان طراحی
 • ارسال موقعیت مکانی و تصاویر (در صورت نیاز) از سوی کارفرما
 • بازدید میدانی رایگان از محل پروژه و برداشت وضع موجود
 • ارائه طرح و پیشنهادات اولیه به کارفرما و کسب نظرات و سلایق ایشان
 • عقد قرارداد با کارفرما
 • برداشت دقیق ساختمان موجود توسط نقشه بردار مجرب
 • طراحی اولیه پوسته نما
 • اخذ تاییدیه اولیه کارفرما
 • طراحی سه طرح پیشنهادی به کارفرما براساس طرح اولیه و سلیقه کارفرما و انتخاب طرح نهایی کارفرما
 • طراحی نهایی نما به همراه ارائه کلیه نقشه های دوبعدی، سه بعدی و جزئیات اجرایی نما
 • بازدید رایگان جهت مشاوره در حین اجرا نما
طراحی نمای آجری ساختمان در بناباما

پرسش های متداول در زمینه طراحی نمای آجری

انواع آجر نما کدامند؟

از جمله انواع نماهای آجری می‌توان به آجر نماهای رسی، شیل، نسوز و… اشاره کرد.

قیمت طراحی نمای آجری ساختمان چقدر است؟

برای اطلاع از هزینه طراحی نمای آجری و مشاهده نمونه کارها با ما تماس بگیرید.

سبک های مختلف آجرچینی نمای آجری کدامند؟

از جمله سبک‌های آجر چینی به آجر چینی طرح استاندارد، کلاسیک، طرح طولی و عرضی، طرح مشبک، طرح زیگزاگی، طرح موج دار و ترکیبی میتوان اشاره کرد.

سایر خدمات پیشنهادی طراحی نما در بناباما

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید