دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی مطب

زمانی که یک بیمار به مطب پزشک مراجعه می کند، قبل از هر چیز به دنبال نشانه ای برای آرامش، امنیت و امید است. شاید باور نکنید اما دکوراسیون داخلی مطب می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. به همین سبب است که این روزها بسیاری از پزشکان به طراحی دکوراسیون داخلی مطب خویش، اهمیت زیادی می دهند. در این مقاله به بررسی مهم ترین نکات طراحی دکوراسیون داخلی مطب، محبوب ترین سبک های آن، انواع فضاهای داخلی مطب و نحوه سفارش آن پرداخته شده است؛ خوشحال می شویم اگر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. فراموش نکنید که برای طراحی قسمت های مختلف مطب خود، می توانید بر روی دانش و تخصص تیم ما در مجموعه بناباما حساب کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی مطب
طراحی دکوراسیون داخلی مطب

مدت زمان تخمینی مطالعه: 18 دقیقه

مشاوره رایگان در زمینه طراحی دکوراسیون مطب

چرا طراحی دکوراسیون داخلی مطب تا این میزان مهم است؟

یک پزشک با تجربه و آگاه، نه تنها در زمینه درمان بیماران مهارت فراوانی دارد، بلکه به خوبی از اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی مطب نیز آگاه است. او به خوبی می دانید که فضای داخلی مطب، تا چه میزان می تواند بر روی حال خوب یا بد بیماران تاثیر داشته باشد. بدون شک تمامی بیمارانی که به مطب یک پزشک مراجعه می کنند، دنیایی از استرس و اضطراب را تجربه می کنند. اگر آن ها در بدو ورود به مطب با یک فضای سرشار از آرامش و امنیت مواجه شوند، بدون شک حس و حال آن ها بهتر می شود. در چنین شرایطی می توانند به پزشک خود و روش درمانی او اعتماد کنند.

طراحی داخلی مطب دندانپزشک
طراحی مطب دندانپزشک

آنچه بیش از پیش به درمان بیماران کمک می کند، ارتباطی است که میان بیمار و پزشک برقرار می شود. شاید برای شما نیز جالب باشد بدانید که دکوراسیون داخلی مطب، به صورت غیر مستقیم نقش بسیار مهمی در برقراری یک ارتباط قوی و موثر میان پزشک و بیمار دارد. بسیاری از پزشکان علاقمندی های خود مانند گل ها و گیاهان طبیعی، تابلوهای هنری یا لوازم دکوری زیبا را در مطب خود قرار می دهند. تمامی این موارد بر روی حس و حال بیمار و روند بهبودی او تاثیر بسیار خوبی خواهد گذاشت.

محبوب ترین سبک ها برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب

برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب، سبک های مختلفی وجود دارند و این طراحی با سلیقه پزشک و نوع مطب انجام می پذیرد. ذکر این نکته ضروری است که هر چقدر دکوراسیون یک مطب به سادگی طراحی شده باشد، دسترسی به قسمت های مختلف آن راحت تر است. به همین سبب سبک های مدرن، مینیمال و نئوکلاسیک، بیش از سایر سبک ها مورد توجه قرار گرفته اند. در ادامه مطلب، توضیحات مختصری در مورد هر کدام از این سبک ها خدمت شما عزیزان ارائه می دهیم:

1. سبک مدرن

سبک مدرن در سراسر جهان، محبوبیت بسیار زیادی دارد و برای طراحی داخلی بسیاری از فضاها مورد استفاده قرار می گیرد. اصلی ترین ویژگی این سبک، سادگی و زیبایی منحصر به فرد آن است. تمامی اکسسوری ها، مصالح و رنگ هایی که در سبک مدرن مورد استفاده قرار می گیرند، سادگی خاص خود را دارند و از میان رنگ های روشن و خنثی انتخاب می شوند. طراحی دکوراسیون داخلی مطب به سبک مدرن، به صورت فضای باز و خلوت انجام می شود. این سبک هرگز قدیمی نمی شود و همواره محبوبیت خود را در میان پزشکان حفظ کرده است.

دکوراسیون داخلی مطب به سبک مدرن
دکوراسیون مطب به سبک مدرن

2. سبک مینیمال

اگر بخواهیم به یکی دیگر از محبوب ترین سبک ها برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب اشاره کنیم، بدون شک از سبک مینیمال نام خواهیم برد.‌ اصلی ترین ویژگی سبک مینیمال این است که از کمترین لوازم و تزئینات در طراحی دکوراسیون استفاده می شود. رنگ های سبک مینیمال معمولاً از میان رنگ های روشن انتخاب می شوند و تنالیته آن ها بسیار به همدیگر نزدیک است. سبک مینیمال، سادگی و خلوتی خاصی دارد که آرامش را در وجود بیماران برقرار می کند. علاوه بر این، سبک مینیمال فضا را بزرگ و دلباز نشان می دهد؛ بنابراین برای کسانی که از فضای کوچکی برای مطب شخصی خود برخوردار هستند، انتخاب مناسبی است.

3. سبک نئوکلاسیک

سبک نئوکلاسیک، در واقع تلفیقی از سبک مدرن و سبک کلاسیک است. در طراحی کلاسیک به مواردی مانند تقارن، تعادل میان قسمت های مختلف فضا، استفاده از رنگ های تیره و همچنین به وجود آوردن حس شکوه و جلال توجه فراوانی می شود. سبک مدرن به نوعی نقطه مقابل سبک کلاسیک است که در آن بر سادگی، خلاقیت و استفاده از رنگ های خنثی و روشن تاکید خاصی وجود دارد. نئوکلاسیک سبکی است که اندکی از هر دو نوع این ویژگی ها را در خود جای داده است. در سبک نئوکلاسیک اعتدال رعایت شده است؛ این سبک جزئیات ظریف سبک کلاسیک و همچنین سادگی و شیک بودن سبک مدرن را در خود نهفته دارد. به همین سبب است که تا این میزان در میان پزشکان محبوب شده است.‌

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی دکوراسیون مطب خود می‌گردید؟

مهم ترین نکاتی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی مطب به آن توجه کنید

یک بیمار زمانی که به مطب پزشک خویش مراجعه می کنید، اولین چیزی که با آن مواجه می شود دکوراسیون داخلی آن است. بنابراین هر چقدر این طراحی به صورت اصولی و استاندارد انجام شده باشد، امید و آرامش را در روح و جان او زنده می کند. نکات بسیار زیادی وجود دارند که در طراحی دکوراسیون داخلی مطب باید به آنها توجه نمود تا بیمار در هنگام انتظار برای دیدار با پزشک، خسته و کلافه نشود. نکات زیر مهمترین پارامترهایی هستند که طراحان برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب به آن توجه فراوانی می نمایند:

توجه به پوشش سطوح داخلی مطب

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که برای مراجعان به مطب پزشک اهمیت بسزایی دارد، پاک و تمیز بودن فضا است. به همین سبب پوشش که در قسمت کف و دیواره های مطب به کار میرود، باید از رنگ های روشن انتخاب شود که پاکی را به خوبی نشان می دهد. همچنین این پوشش ها باید کاملاً قابل شستشو باشند تا بتوان به صورت مرتب آن ها را تمیز کرد.

نورپردازی اصولی

در فضاهای درمانی مانند مطب پزشک، باید بیش از پیش به نور پردازی توجه نمود. تجربه نشان دهنده آن است که نور زیاد، باعث استرس بیماران می گردد. همچنین نور کم حالت هایی مانند ناامیدی و افسردگی را با خود به همراه می آورد. این در حالی است که استفاده از نور طبیعی و متعادل، باعث ایجاد انرژی مثبت فراوانی در روحیه پزشک و بیماران می گردد.

نورپردازی داخلی مطب
نورپردازی دکوراسیون داخلی مطب

استفاده از ترکیب رنگ های مناسب

معمولاً بسیاری از بیمارانی که به یک مطب مراجعه می کنند، استرس و ناراحتی فراوانی را تجربه می کنند. در چنین شرایطی یک محیط آرام با رنگ های آرامش بخش و شاداب، می تواند به سرعت روحیه آن ها را تغییر دهد. به طور کلی رنگ ها تاثیر بسزایی در حس و حال ما انسان ها دارند و باید تا آن جایی که می توانیم از رنگ های  زیبا که شادی و آرامش را به ما منتقل می کنند استفاده کنیم.

رنگ یکی از المان های ساده و در عین حال تاثیر گذار در طراحی دکوراسیون داخلی مطب است. اصلی ترین پارامتری که باید در این زمینه به آن توجه فراوانی نمود، انتخاب رنگی است که فضا را تمیز و پاکیزه نشان دهد. همچنین رنگ ها باید احساسی سرشار از آرامش، امنیت و شادی را برای بیماران به ارمغان بیاورند. رنگ های روشن، خنثی و ملایم از جمله بهترین انتخاب ها در این زمینه به شمار می روند. تجربه نشان دهنده آن است که رنگ های سفید، آبی، طوسی، کرمی، سبز، صورتی روشن و… جزو بهترین انتخاب ها برای دکوراسیون داخلی مطب به شمار می روند.

ترکیب رنگ آرامش بخش در طراحی داخلی مطب
استفاده از ترکیب رنگ آرامش بخش در طراحی داخلی مطب

سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب

پزشکانی که به رفاه حال بیماران خویش اهمیت می دهند، از سیستم گرمایشی و سرمایشی مناسب در مطب خود استفاده می کنند. گاهی اوقات بیماران مجبور هستند ساعت های طولانی را در انتظار ملاقات با پزشک خود سپری کنند. در چنین شرایطی گرما یا سرمای بیش از حد مطب، می تواند برای آنها آزار دهنده باشد. بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی مطب، باید به تهویه مناسب و قرار دادن یک سیستم گرمایشی و سرمایشی قدرتمند توجه ویژه ای نمود.

طراحی اصولی سرویس بهداشتی

یک مطب کامل و عالی، باید از سرویس بهداشتی مناسب نیز برخوردار باشد. بنابراین در هنگام طراحی دکوراسیون داخلی مطب، باید متراژ مناسبی برای سرویس بهداشتی زنانه و مردانه در نظر گرفت. این فضا باید به گونه ای طراحی شود که بیماران در هنگام استفاده از آن، احساس راحتی کاملی داشته باشند.

لزوم استفاده از اکسسوری های مناسب

هیچ چیز به اندازه اکسسوری های خاص و زیبا، نمی تواند جلوه و زیبایی فراوانی برای فضای داخلی مطب به وجود آورد. برای انتخاب اکسسوری ها می توان سلیقه پزشکان را در نظر گرفت و بر اساس آن طراحی اکسسوری را انجام داد. تابلوهای هنری زیبا، گل ها و گیاهان طبیعی، لوازم دکوری شیک و زیبا همگی می توانند تاثیر بسزایی در ایجاد یک فضای آرام و دلچسب در مطب داشته باشند.

گیاه و تابلو در طراحی مطب
استفاده از گیاهان و تابلو های هنری در طراحی مطب

توجه به رفاه حال مراجعین در طراحی داخلی مطب

از آن جایی که برخی از بیماران باید زمان زیادی را در مطب پزشک سپری کنند، بنابراین باید همواره اسباب راحتی و سرگرمی آن ها در این چند ساعت فراهم باشد. لوازمی مانند تلویزیون، یک کتابخانه کوچک، مجلات مربوط به سلامتی و… بهترین انتخاب هایی است که می توان در این زمینه داشت. علاوه بر این سرویس بهداشتی، آبخوری و مبلمان راحت نیز باید برای راحتی و آسایش بیماران در فضای داخلی مطب وجود داشته باشند.

فضاهای مختلف مطب پزشک و طراحی دکوراسیون داخلی آن ها

مطب پزشک از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آنها کارایی خاص خود را دارند. در طراحی دکوراسیون داخلی مطب، باید به صورت جداگانه تمامی این فضا مورد بررسی قرار گیرند. سپس بر اساس کاربری و ویژگی های این فضاها، یک طراحی اصولی و استاندارد برای هر کدام از آنها انجام شود. ما در ادامه مطلب هر کدام از این فضاها را به شما معرفی نموده و بهترین طرحی که می توان برای هر کدام از آنها انجام داد را خدمت شما عزیزان ذکر می کنیم:

اتاق پزشک

اصلی ترین قسمت تشکیل دهنده یک مطب، اتاق پزشک است. در واقع اتاق پزشک، هویت درمانی یک مطب به شمار می رود، بنابراین باید برای طراحی دکوراسیون آن سنگ تمام گذاشت و بهترین طرح ها را برای آن در نظر گرفت. در این اتاق بیماران با پزشک خود ملاقات می کند، بنابراین باید از نظر ابعاد، طراحی داخلی و تجهیزاتی که دارد، در بهترین حالت ممکن باشد. لوازمی که برای طراحی این اتاق از آنها استفاده می شود شامل میز و صندلی پزشک، صندلی بیمار و همراهان او، کمد و قفسه هایی برای نگهداری اسناد و مدارک، گیاهان طبیعی و تابلوهای هنری می باشند.

طراحی داخلی اتاق پزشک
طراحی دکوراسیون اتاق پزشک

اتاق انتظار

اتاق انتظار، فضایی است که بیماران برای ملاقات با پزشک خود در آن قرار می گیرند. در برخی از مواقع مراجعان باید دقایق طولانی را به انتظار ملاقات با پزشک خود در این فضا سپری کنند. بنابراین طراحی دکوراسیون داخلی مطب و اتاق انتظار، باید به شیوه ای دلچسب و آرامش بخش انجام شود. متراژ این فضا باید بزرگ و دلباز بوده و از مبلمان راحت برای آن استفاده شود.

طراحی دکوراسیون اتاق انتظار مطب
دکوراسیون اتاق انتظار مطب

اتاق استراحت

در برخی از مطب های مدرن و امروزی، اتاقی برای استراحت منشی، دستیاران و کارمندان مطب طراحی شده است. این افراد در هنگام صرف ناهار، صرف میان وعده و یا استراحت کوتاه، به این اتاق مراجعه می نمایند. بنابراین طراحی آن باید به گونه ای انجام شود که خستگی های آن ها را از بین برده و انرژی مضاعفی به جسم و جان آن ها هدیه دهد. بدون شک هر چقدر پرسنل یک مطب با احساس خوشایند و رضایت بخش به بیماران خدمت کنند، رضایت کامل مراجعان را به دست خواهند آورند. در این فضا بهتر است از وسایلی مانند تخت خواب ساده، مبلمان راحت و… استفاده شود.

اتاق دستیار پزشک و منشی

تمامی پزشکان، برای خدماتی که به بیماران خویش ارائه می دهند، نیاز به منشی دارند. این افراد برای آن که بتوانند کارهای خود را به صورت کاملاً حرفه ای و منظم انجام دهند، نیاز به فضای مخصوص خود دارند. به عنوان مثال اتاق منشی، محلی است که او به صورت مستقیم با بیماران در ارتباط است و در زمینه نوبت دهی و رسیدگی به پرونده بیماران در این فضا به فعالیت مشغول است. بنابراین در طراحی دکوراسیون داخلی مطب، باید توجه ویژه ای به این قسمت مبذول داشت.

اتاق کودکان

برخی از مطب ها (به خصوص مطب هایی که در زمینه درمان بیماری های کودکان به فعالیت مشغول هستند) فضایی را برای نگهداری از کودکان در نظر می گیرند. در طراحی مناسب کودکان باید نکاتی را رعایت کرد. در این فضا باید از عناصر و رنگ هایی استفاده شود که روحیه شاد و سرشار از آرامشی را برای کودک به ارمغان آورد. کودکان باید با قرار گرفتن در این فضا، احساس امنیت نموده و برای چند دقیقه هم که شده، سرگرم شوند. بنابراین باید به عناصر، تزئینات و المان های این اتاق نیز توجه فراوانی نمود.

طراحی داخلی مطب مناسب کودکان
طراحی داخلی مطب مناسب کودکان

سفارش طراحی دکوراسیون داخلی مطب را به تیم بناباما بسپارید

حال که با مهم ترین نکاتی که باید در طراحی دکوراسیون داخلی مطب در نظر گرفت آشنا شدید، باید بدانید که انجام این طراحی، یک کار تخصصی و اصولی است. بنابراین باید انجام آن را باید به یک تیم حرفه ای و متخصص بسپارید. ما در مجموعه بناباما تمام تلاش خود را به کار برده ایم تا این مسیر را برای شما عزیزان هموار کنیم. مجموعه ما سال هاست در زمینه طراحی فضاهای داخلی و خارجی بسیاری از ساختمان ها به فعالیت مشغول است.

مهندسان و طراحان تیم بناباما، با تجربه و تخصص بالایی که در زمینه طراحی دارند، بهترین ایده ها را به مشتریان خویش ارائه نموده و رضایت آن ها را به دست آورده اند. با ما تماس بگیرید تا بهترین طراحی دکوراسیون داخلی مطب را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در دسترس شما عزیزان قرار دهیم. تمام تلاش ما، رفع نیازهای مشتریان خویش و ارائه بهترین و زیباترین طرح های دکوراسیون داخلی و خارجی به آن هاست.

سخن پایانی

مراجعه به مطب پزشک، یکی از نیازهای ما در دنیای امروزه است. شاید شما نیز این موضوع را تجربه کرده اید که با مراجعه به یک مطب و مشاهده فضای ساده و دلنشین آن، وجود شما سرشار از آرامش و اطمینان شده است. در چنین شرایطی شما بهتر می توانید به پزشک خود اعتماد نموده و درمان بیماری خود را به او بسپارید. بدون شک طراحی دکوراسیون داخلی مطب، در ایجاد چنین حسی تاثیر فراوانی دارد.‌

این روزها بسیاری از پزشکان حرفه ای و با تجربه کشورمان، بر اهمیت دکوراسیون داخلی مطب پی برده اند. بنابراین انجام آن را به دست یک تیم حرفه ای و با تجربه می سپارند. هر پزشکی دوست دارد که بیماران او، با احساس آرامش و امنیت خاطر مطب را ترک کند؛ پزشکانی که با عشق به بیماران خود خدمت می کنند، برای برقراری حس امید و آرامش در وجود بیماران خویش، هر کاری می کنند. طراحی دکوراسیون مطب، یکی از بهترین و موثرترین این کارهاست.

طراحی دکوراسیون داخلی مطب خود را به بناباما بسپارید

سوالات متداول در مورد طراحی دکوراسیون داخلی مطب

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی مطب چقدر است؟

با توجه به این که یک مطب از بخش های مختلفی تشکیل شده است، بنابراین نمی توان یک قیمت دقیق و کامل در این زمینه ارائه داد. در واقع قیمت طراحی دکوراسیون داخلی مطب به پارامترهایی مانند تخصص و تجربیات تیم طراح، متریال های مورد استفاده، متراژ و مساحت مطب، سبک طراحی و فضاهای مختلف آن بستگی دارد.

مهم ترین نکاتی که در طراحی دکوراسیون داخلی مطب باید به آن توجه نمود چیست؟

موارد بسیاری زیادی وجود دارند که دست به دست هم می دهند تا یک مطب به صورت اصولی و استاندارد طراحی شود. از جمله این موارد می توان به رنگ، مصالح، نور، گل و گیاهان طبیعی، کف پوش، دیوارپوش، چیدمان مبلمان و… اشاره نمود.

بهترین کفپوش هایی که می توان در دکوراسیون داخلی مطب استفاده کرد کدامند؟

معمولاً کفپوش هایی که در دکوراسیون یک مطب مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت تک لایه و چند لایه هستند. این کفپوش ها از نظر جنس دارای تنوع بسیار زیادی هستند و بهترین آن ها کفپوش پی وی سی است. چرا که پی وی سی مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و مواد شیمیایی دارد. همچنین بسیاری از افراد، پی وی سی را به سبب خاصیت آنتی باکتریال بودن آن انتخاب می کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
همین حالا تماس بگیرید