دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

در این مقاله به طور کامل و دقیق به بررسی طراحی دکوراسیون داخلی میپردازیم. ابتدا اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل را بیان میکنیم. در ادامه به بررسی دقیق محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی در ایران و جهان میپردازیم و نحوه انتخاب بهترین سبک را بیان میکنیم. سپس نکات مهم و ضروری در رابطه با نحوه طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف منزل مانند آشپزخانه، فضای نشیمن و پذیرایی را بیان کرده و به بررسی مزایای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی به یک تیم حرفه ای می پردازیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. هممچنین اگر به دنبال یک تیم حرفه ای برای طراحی دکوراسیون داخلی میگردید، همین حالا با ما تماس بگیرید. طراحان بناباما با سال ها تجربه و تخصص آماده ارائه خدمات طراحی دکوراسیون داخلی انواع فضاها می باشند.

طراحی دکوراسیون داخلی - بناباما
طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی از جمله عناوین پرتکرایست که تقریباً به گوش همه انسان ها خورده است. در زبان فارسی دکوراسیون با کلماتی همچون آراستن، مرتب کردن و چیدمان معنا می شود. این واژه به خودیه خود کاربرد و مفهوم خود را معنا کرده است. هیچ نگرانی از بابت هزینه طراحی دکوراسیون داخلی و اجرای آن نداشته باشید. چرا که نیازی به تعویض مبلمان، پرده و یا درب و دیوارها نخواهید داشت. در بسیاری از موارد تنها جابجایی عناصر موجود و ایجاد یک ترکیب حرفه ای، موجب بهبود وضعیت دکوراسیون داخلی منزل می شود.

مشاوره با تیم طراحی دکوراسیون داخلی بناباما

مشاوره رایگان در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 30 دقیقه

فهرست مطالب

اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

دکوراسیون داخلی ارتباط مستقیمی با زیبایی دارد. در واقع هر چه که باعث زیبا شدن محیط زندگی شما شود، جزوی از اصول طراحی داخلی منزل به شمار می آید. برای افرادی که تجربه کافی در خصوص طراحی دکوراسیون داخلی منزل ندارند، رعایت چند اصل مهم کمک کننده خواهد بود. این ترفندها از سوی طراحان داخلی به عنوان قوانین چیدمان فضای داخلی ارائه شده و در اختیار عموم مردم قرار گرفته است. پیاده سازی این قوانین در محیط داخلی منزل کمک می کند تا دکوراسیون شما نیز زیبا و فاخر جلوه کند.

طراحی دکوراسیون داخلی منزل
اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

یک نقطه تمرکز جذاب بسازید

اگر تنها یک بار تجربه حضور در یک دکوراسیون حرفه ای را داشته باشید، متوجه وجود یک نقطه کانونی در مرکز خانه می شوید. نقطه ای که به محض ورود به خانه نگاه شما را به خود جذب می کند. با قرار گیری در این نقطه، فضای مثبتی را برای گفتگو و دورهمی احساس می کنید. ایجاد یک نقطه مرکزی در نشیمن و یا اتاق ها، کار سختی نیست. در برخی دکوراسیون ها یک نقطه تمرکز به طور طبیعی وجود دارد. مثلا در گوشه ای از نشیمن یک شومینه قرار گرفته و یا چند پنجره عریض یا قفسه های توکار شکل گرفته است.

وجود این عناصر، کار شما را برای ایجاد نقطه کانونی ساده تر می سازد. کافیست عناصری همچون مبلمان و تلویزیون خود را دور تا دور نقطه مرکزی بچینید تا یک محفل دوست داشتنی برای دورهمی های خود ایجاد کنید. در صورتی که در طراحی دکوراسیون منزل شما هیچ نقطه ای به عنوان نقطه عطف منزل شکل نگرفته، لازم است به طور شخصی اقدام به ایجاد نقطه کانونی کنید. برای اینکار می توانید از ترکیب ماهرانه یک فرش یا تابلوی زیبا به همراه مبلمان استفاده کنید. کافیست فرش را در وسط اتاق و تابلو را در مرکز دید مهمانان قرار داده و در آخر مبلمان را به شکل ماهرانه پیرامون آن به شکل گرد بچینید. به خاطر داشته باشید چیدمان مبلمان در گوشه دیوارها هیچ کمکی به ایجاد نقطه کانونی نمی کند.

ترکیب ماهرانه ای از عناصر موجود بسازید

برای شروع طراحی دکوراسیون منزل لازم نیست تمام عناصر موجود را تعویض کنید. این کار هزینه زیادی ایجاد کرده و در اغلب مواقع شما را از ایجاد یک دکوراسیون حرفه ای، منصرف می کند. تنها کافیست از عناصر موجود بهترین استفاده را کرده و یک ترکیب ماهرانه از آنان بسازید. برای اینکار لازم است مبلمان موجود در منزل را از لحاظ رنگ، بافت و اندازه تفکیک کنید. سپس با رعایت یک هارمونی متعادل، آنان را با یکدیگر ترکیب کنید. این بدین معنا نیست که عناصر همرنگ را درست کنار هم قرار دهید. بلکه به طور عکس تلاش کنید تا آن ها را از هم دور کنید.

به هیچ عنوان از یک رنگ ثابت در کلیه اجزای خانه استفاده نکنید. فقط کافیست تا یک هارمونی زیبا از طرح و رنگ بسازید. همچنین عناصر مختلف را از لحاظ ابعاد و اندازه تفکیک کرده و از قرار دادن عناصر هم اندازه در کنار یکدیگر پرهیز کنید. شما می توانید همین کار را با فرم مبلمان انجام دهید. برای مثال در چیدمان مبلمان خود از ترکیب مبلمان مستطیلی شکل با میزهای دایره ای استفاده کنید. بسیار حائز اهمیت است که در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود، مفاهیمی همچون تعادل، تقارن و پویایی را به کار بگیرید.

از یک سبک واحد استفاده کنید

انتخاب سبک مهمترین گام در طراحی دکوراسیون داخلی است. برای اینکه بتوانید سبک منزل خود را پیدا کنید، لازم است با سبک های دکوراسیون داخلی آشنا شوید. در ادامه مقاله به معرفی این سبک ها می پردازیم. اما بد نیست بدانید هر کدام از سبک های معماری ماهیت مخصوص به خود را دارند. برخی سبک ها نمادی از تجملات سلطنتی بوده و برخی دیگر گرایش به سادگی دارند. در هر صورت لازم است به ماهیت سبک های دکوراسیون داخلی احترام گذاشته و از ترکیب غیر ماهرانه آنان با یکدیگر بپرهیزید. اجرای المان های موجود در هر سبک، کمک می کند تا سبک منتخب شما به خوبی خود را معرفی کند.

از معجزه نورپردازی غافل نشوید

از دیگر اصول مهم در طراحی دکوراسیون منزل، اهمیت به نورپردازی است. یک نورپردازی حرفه ای و زیبا می تواند تا حد زیادی دکوراسیون منزل شما را بهبود دهد. بهترین تکنیک نورپردازی، استفاده از نور طبیعی خورشید است. برای این کار لازم است از پرده های مخملی و ضخیم خانه دل کنده و آن را با پرده های نازک حریری جایگزین کنید. نور طبیعی نه تنها موجب افزایش شادابی اهالی خانه می شود، بلکه مصرف نور مصنوعی را نیز به حداقل می رساند. اگر به اندازه کافی از نور خورشید بهره مند نیستید، بهتر است نورپردازی های مصنوعی را جایگزین آن کنید. اما این بدین معنا نیست که از یک لامپ با ولتاژ مشخص، در تمامی بخش های خانه استفاده کنید.

در بخش های از خانه همچون پذیرایی، نشیمن و آشپزخانه، استفاده از نور اهمیت بیشتری دارد. این در حالیست که اتاق خواب و اتاق تلویزیون به نور کمتری احتیاج دارد. نورپردازی خانه نیاز به دانش کافی و تخصص ماهرانه دارد. در صورتی که دانش کافی پیرامون این مسئله ندارید، از طراحان دکوراسیون داخلی کمک بگیرید.

اهمیت نور در طراحی دکوراسیون داخلی
اهمیت نورپردازی در طراحی دکوراسیون داخلی

در انتخاب رنگ وسواس کامل به خرج دهید

رنگ از جمله اصلی ترین عناصر تاثیرگذار در طراحی داخلی منزل است. قدرت این آیتم به قدریست که می تواند نتیجه نهایی را متحول کند. پیش از هر چیز باید بدانید، انتخاب یک رنگ ثابت برای تمام فضای خانه، مطلقاً کار درستی نیست. چرا که فاکتور رنگ می بایست در تناسب با عملکرد فضا و نیاز کاربران آن تعیین شود. برای مثال شما نمی توانید رنگ اتاق کودک خود را مشابه سالن پذیرایی انتخاب کنید. منظور از انتخاب رنگ، انتخاب یک رنگ واحد نیست. بلکه انتخاب یک پالت رنگی مناسب از میان رنگ های سرد، گرم و یا خنثی است. در قدم بعد لازم است پالت رنگی منتخب خود را در اجزای مختلف خانه بنشانید.

ایجاد یک هارمونی رنگ متعادل میان اجزای مختلف همچون دیوار، کف پوش، مبلمان، فرش و پرده می تواند جلوه ای شیک و زیبا ایجاد کند. بهتر است این ریتم ساده را در فضاهای مختلف همچون آشپزخانه، سالن پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب نیز به کار بگیرید تا بهترین کارکرد را به محیط خود ببخشید.

اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی منزل
اهمیت رنگ در طراحی دکوراسیون منزل

به عملکرد فضا بیش از شکل آن اهمیت دهید

وسواس در طراحی دکوراسیون داخلی منزل گاهی منجر به از بین رفتن عملکرد فضا می شود. مثلا برخی افراد برای ایجاد مفهوم تقارن، دو کاناپه را درست روبروی هم قرار می دهند. این در حالیست تصمیم دارند از یک کاناپه به منظور تماشای تلویزیون استفاده کنند. در این حالت شاید در ظاهر مفهوم تقارن و زیبایی به خوبی اجرا شده باشد، اما هیچ یک از افراد نمی توانند در تماشای تلویزیون احساس راحتی داشته باشند. به همین خاطر است که پیشنهاد می کنیم پیش از طراحی داخلی منزل خود، به عملکرد عناصر و فضا فکر کنید. سپس به چیدمان صحیح و اصولی آنان بپردازید.

مشاوره با تیم طراحی دکوراسیون داخلی بناباما

به دنبال یک طراح خوب برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود می‌گردید؟

معرفی سبک های طراحی دکوراسیون منزل

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، انتخاب سبک در طراحی دکوراسیون داخلی منزل، اهمیت بسیاری دارد. آنچه که موجب تمایز منزل شما از سایر خانه ها می شود، انتخاب صحیح سبک و اجرای اصولی آن است. سبک طراحی داخلی منزل بازتاب خوبی از ذوق و سلیقه ساکنین است. برای اینکه بتوانید سبک چیدمان خود را پیدا کنید، لازم است با انواع سبک ها آشنا شده و مشخصات هر یک را بشناسید. بیش از 60 نوع سبک در طراحی دکوراسیون منزل وجود دارد که اطلاع از همه آنان ضروری به نظر نمی رسد. ما در این مقاله به بررسی پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی می پردازیم.

سبک کلاسیک

سبک طراحی کلاسیک از محبوب ترین و مرسوم ترین سبک های دکوراسیون داخلی منزل در کشور ایران است. با اینکه این سبک از دکوراسیون از یونان و روم باستان نشأت گرفته، اما به خوبی در کشور ایران اجرا می شود. در سبک کلاسیک شکوه و جلال خاصی به چشم می خورد. تمرکز اصلی سبک معماری کلاسیک بر روی المان های تزئینی است. اگر تصمیم دارید دکوراسیون داخلی منزل خود را با شکوه تر کنید، لازم است شاخصه های این سبک را در محیط پیرامون خود اضافه کنید. استفاده از رنگ های گرم همچون قهوه ای، زرشکی، کرم و طلایی، استفاده از طرح های شلوغ و داماسک های مجلل در کنار بافت های چوب، چرم و آجر، موجب خلق یک دکوراسیون کلاسیک می شود. این سبک از طراحی دکوراسیون داخلی منزل موجب ایجاد فضایی گرم، دوستانه و لاکچری می شود.

دکوراسیون سبک کلاسیک
سبک کلاسیک

مشخصات اصلی سبک معماری کلاسیک

 • تمرکز بر روی المان های تزئینی فاخر
 • استفاده از مفاهیمی همچون تقارن، نظم و تعادل
 • استفاده از رنگ های گرم و تیره و متریال های طبیعی همچون چرم و چوب
 • القا کننده حس عظمت، شکوه و فخر
 • مناسب برای اجرا در فضاهای بزرگ
 • هزینه طراحی و اجرای بالا

سبک مدرن

سبک مدرن از دیگر سبک های پرطرفدار در طراحی دکوراسیون منزل است. برخلاف سبک کلاسیک که بر طرح های پیچیده و دکوراسیون فاخر تمرکز دارد، در سبک مدرن سادگی مورد توجه قرار گرفته است. اگر به دیزاین های ساده، شکیل و خلوت علاقه دارید، این سبک از طراحی مختص شماست. برای اینکه بتوانید سبک مدرن را در دکوراسیون منزل خود پیاده کنید، لازم است از رنگ های روشن، طرح های خلوت و مبلمان کوچک استفاده کنید. همچنین استفاده از عناصر طبیعی همچون نور خورشید، تهویه مطبوع و گیاهان سبز را به حداکثر برسانید. به خاطر داشته باشید، در این سبک از چیدمان خبری از شلوغی، المان های تزئینی و رنگ های تیره نیست. همه چیز در عین سادگی، زیبا و شیک است.

دکوراسیون سبک مدرن
سبک مدرن

مشخصات اصلی سبک دکوراسیون مدرن

 • استفاده از پالت رنگی روشن، جذاب و پرانرژی
 • استفاده از فرم های خطی با هندسه ساده
 • تمرکز بر روی سادگی و بی آلایشی
 • استفاده حداکثری از نور طبیعی روز، المان های سبز و زنده
 • بزرگنمایی فضاهای کوچک
 • مناسب برای اجرا در عموم فضاهای کوچک و بزرگ
 • کاهش هزینه طراحی دکوراسیون داخلی

سبک دکوراسیون معاصر

سبک معاصر و امروزی، با وجود پیروی از سبک مدرن محدودیت های آن را کنار زده است. اگر در طراحی داخلی منزل خود با عناصری روبرو شدید که با سبک مدرن در تضاد هستند، می توانید سبک امروزی را پیاده کنید. با انتخاب این سبک از چیدمان، دیگر هیچ محدودیتی برای استفاده از رنگ و طرح نخواهید داشت. شما می توانید در بخشی از خانه از رنگ های تیره و طرح های شلوغ نیز استفاده کنید. اگرچه برای اینکار لازم است جسارت بالایی داشته باشید؛ اما سبک امروزی دست شما را برای اجرای ایده های خلاقانه باز گذاشته است. اما به خاطر داشته باشید که نمی توانید سبک غالب در محیط را تغییر داده و ماهیت سبک امروزی را زیر سوال ببرید.

ویژگی های مهم دکوراسیون معاصر

 • توجه به سادگی، زیبایی و آرامش
 • کنار گذاشتن محدودیت های سرسختانه سبک مدرن
 • اجرای ساده و بدون دردسر دکوراسیون حتی با عناصر موجود
 • استفاده از پالت رنگی روشن، خنثی و شاد

سبک ایرانی

سبک ایرانی از دیگر سبک های محبوب دکوراسیون که مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. اغلب ایرانیان، حتی در اقامت خود در کشورهای اروپایی نیز از سبک ایرانی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده می کنند. استفاده از فرش ایرانی و سایر المان های سنتی همچون قالیچه ایرانی، پارچه های ترمه و ترکیب آن با سایر عناصر دکوراتیو، از جمله اصلی ترین شاخصه سبک ایرانی است.

در انتخاب سبک دکوراسیون ایرانی می بایست از هارمونی رنگ لاجوری در کنار قرمز لاکی استفاده کنید. در انتخاب مبلمان نیز سراغ مبلمان های چوبی که دارای نقوش ایرانی هستند بروید. شما می توانید از تخت چوبی، گیلاس شاه عباسی، ظرف های سفالی و چند تابلو خطاطی شده برای پررنگ کردن ماهیت ایرانی، استفاده کنید. با اینکار آرامش و راحتی این سبک از معماری را به خانه خود هدیه کرده اید.

مشخصات اصلی سبک ایرانی

 • تکیه بر المان های تزئینی کشور ایران
 • تداعی حس صمیمیت و آرامش
 • برگرفته از سنت های دیرینه ایرانی

سبک مدیترانه ای

سبک مدیترانه ای یکی از جذاب ترین و پرانرژی ترین سبک ها در طراحی دکوراسیون داخلی است. در این سبک از معماری استفاده از نور طبیعی، گیاهان سبز و رنگ های شاد و زنده موجب خلق فضای مناطق مدیترانه می شود. بر روی دیوار های این سبک گچ بری های مختلفی از سبک کلاسیک و یا نئوکلاسیک دیده می شود. اگر به هارمونی رنگ شاد و جذاب علاقه دارید و از بهره مندی از نور خورشید لذت می برید، سبک مدیترانه ای مختص شماست. کافیست یک هارمونی رنگ از تونالیته سبز، خاکی و سایر رنگ های جیغ بسازید و آن را با المان های سبز همچون گیاهان ترکیب کنید.

مشخصات بارز سبک مدیترانه ای

 • القای حس سرزندگی و شادابی
 • استفاده از پالت رنگی روشن، شاد و هیجان انگیز
 • تداعی حس و حال مناطق استوایی و مدیترانه ای

سبک روستیک

سبک روستایی و یا همان سبک روستیک ریشه در آداب و سنت کشورهای اروپایی همچون اسکاندیناوی دارد. اگرچه نمی توان با این سبک محیط داخلی منزل را چیدمان نمود، اما می توان از آن جهت چیدمان فضای ویلا و یا خانه روستایی استفاده نمود. سبک روستیک که حال و هوای فضای روستا را تداعی می کند، از رنگ های گرم، پارچه های طرح دار و عناصر چوبی برای القای این حس استفاده می کند. با استفاده از سبک روستیک می توانید دکوراسیون داخلی منزل خود را به یک فضای دوست داشتنی، طبیعی و دلنشین تبدیل کنید.

ویژگی های سبک روستیک

 • ایجاد یک محیط سرزنده، پویا و مهیج
 • استفاده حداکثری از عناصر طبیعی
 • القای حس و حال مناطق روستایی
 • کاهش هزینه طراحی دکوراسیون داخلی

سبک نئوکلاسیک

نئوکلاسیک، از دیگر سبک های طراحی داخلی محبوب است که مورد توجه بسیاری از طراحان قرار دارد. در سبک نئوکلاسیک المان های سبک کلاسیک را در یک قالب جدید و مدرن می بینید. این سبک توانسته محدودیت های سبک کلاسیک در محیط آپارتمان را کنار زده و یک چیدمان منعطف، زیبا و جذاب خلق کند. در طراحی دکوراسیون داخلی به سبک نئوکلاسیک نیازی به استفاده از المان های لاکچری و گران قیمت نخواهید داشت. چرا که این سبک مشابه سبک مدرن، به سادگی و بی آلایشی اهمیت بیشتری داده است. شما می توانید از مبلمان های ساده، ترکیب رنگ روشن و طرح های خلوت برای خلق سبک نئوکلاسیک استفاده کنید.

برخلاف سبک کلاسیک که میل به استفاده از رنگ های گرم و تیره دارد، سبک نئوکلاسیک انتخاب پالت رنگی روشن و سرد و ترکیب آن با چند رنگ گرم را ترجیح می دهد. همچنین این سبک استفاده از متریال های مخمل، چرم و آجر را کاهش داده و در عوض استفاده از انواع ساده چوب در ترکیب با مصنوعات ساده را رایج ساخته است. در عمل این کار موجب کاهش قیمت طراحی و اجرای سبک کلاسیک شده است. شاید تصور کنید سبک نئوکلاسیک تشابه بیشتری با سبک مدرن دارد. اما استفاده از گچ بری های کلاسیک و سایر نمادهای این سبک، تداعی کننده سبک کلاسیک است.

مشخصات اصلی سبک نئوکلاسیک

 • تلفیق ماهرانه سبک کلاسیک و مدرن
 •  اهمیت به تمامی سلیقه ها
 • کنار زدن محدودیت های سبک کلاسیک و مدرن
 • کاهش هزینه طراحی دکوراسیون داخلی منزل

سبک ساحلی

در گذشته از سبک معماری ساحلی برای دکوراسیون داخلی منزل های اطراف ساحل و دریا استفاده می شد. اما امروزه این سبک معماری جایگاه ویژه ای در دکوراسیون آپارتمان ها و خانه های شهری یافته است. در این سبک، عناصر مربوط به ساحل و دریا به عنوان المان های تزئینی استفاده می شوند. رنگ غالب آبی و سفید است که در ترکیب با حصیر و مبلمان چوبی، جلوه ای زیبا و آرامش بخش ایجاد می کند. برای خلق سبک ساحلی می توانید از انواع صدف های دریایی، مرجان های خشک شده و مجسمه های مرغ دریایی و یا کشتی استفاده کنید.

مشخصات اصلی سبک ساحلی

 • القای حس و حال مناطق ساحلی
 • القای حس آرامش و آسایش
 • استفاده از پالت رنگی روشن و آرامش بخش
 • خلق یک دکوراسیون خاص و منحصربفرد

نحوه انتخاب سبک در طراحی داخلی منزل

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، سبک کلاسیک مناسب افرادیست که به المان های تزئینی و فاخر علاقه زیادی دارند. اگر با دیدن یک چیدمان گرم، شیک و لاکچری متأثر می شوید، این سبک از چیدمان بهترین گزینه برای شماست. ترکیب ماهرانه متریال های چوب، مخمل و چرم با هارمونی رنگ گرم و تند، به خلق دکوراسیون کلاسیک کمک می کند. به طور عکس اگر دیدن دکوراسیون های خلوت، ساده و منعطف شما را به وجد می آورد، بهتر است سراغ سبک های مدرن و معاصر بروید. این قبیل سبک های معماری به سادگی تکیه زده و از طرح های خالص و رنگ های روشن حمایت می کنند.

توصیه می شود برای دکوراسیون داخلی منزل های کوچک از سبک مدرن و یا مینیمال استفاده کنید. چرا که با اجرای سبک مدرن و مینیمال می توانید به بزرگنمایی فضا بپردازید. در این خصوص انتخاب سبک کلاسیک کمکی به شما نمی کند. چرا که عناصر موجود در این سبک بزرگ و مجلل هستند و به طرز قابل توجهی موجب کوچک کردن فضای موجود می شوند. برای علاقه مندان به سبک های خاص و منحصربفرد، استفاده از سبک روستیک، ساحلی و یا مدیترانه ای گزینه مناسب تری خواهد بود. هر یک از این سبک ها دارای المان های مخصوص به خود است. از این رو اجرای آنان نیاز به مهارت و دانش بالایی دارد. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، بهتر است چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را به یک طراح حرفه ای و کاربلد بسپارید.

طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف منزل

تا به اینجا با اصول چیدمان و سبک های رایج در آن آشنا شدید. حال زمان آن رسیده تا به شکل مجزا نحوه دکوراسیون فضای های مختلف را بررسی کنیم.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

آشپزخانه قلب تپنده یک خانه به شمار می آید. به همین خاطر است که کیفیت این فضا و چیدمان آن، تأثیر بسزایی در روحیه و راندمان کاری آنان می گذارد. مهم ترین عنصر در یک آشپزخانه کابینت ها به شمار می روند. برای انتخاب کابینت و چیدمان آن لازم است ابتدا سبک کابینت و رنگ آن را انتخاب کنید.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه
طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

مشابه آنچه که در خصوص سبک های دکوراسیون داخلی گفته شد، انتخاب سبک در خصوص کابینت نیز به همین شکل است. در انتخاب سبک آشپزخانه لازم است از سبک دکوراسیون حاکم بر خانه پیروی کنید. برای مثال اگر سبک کلی خانه از نوع کلاسیک است، در انتخاب کابینت ها نیز می بایست سراغ نمونه های کلاسیک بروید. آیتم موثر دیگر نحوه چیدمان تجهیزات و ایجاد مثلث کار است. برای تسریع امور و ایجاد دسترسی مناسب، لازم است یخچال، گاز و سینک ظرفشویی را در یک فرم مثلثی قرار دهید. نورپردازی صحیح، استفاده مناسب از نور طبیعی، چیدمان صحیح میز، صندلی و شلف ها از دیگر موضوعاتی است که می بایست در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه مورد توجه قرار بگیرد. از آنجایی که چیدمان فضای آشپزخانه و انتخاب کابینت ها کار سخت و پیچیده ای است، همواره توصیه می شود در انجام این کار از دانش تخصصی افراد ماهر کمک بگیرید.

دکوراسیون داخلی نشیمن

اتاق نشیمن از دیگر فضاهای پرکاربرد در خانه به شمار می رود. اغلب خانواده ها از این فضا برای دورهمی های صمیمانه استفاده می کنند. کیفیت فضای اتاق نشیمن و دکوراسیون آن می تواند در میزان صمیمیت خانواده و آرامش آنان در خانه تأثیر بسزایی بگذارد. برای چیدمان این فضا لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

یک فضای صمیمی و دوستانه خلق کنید

در پروسه طراحی دکوراسیون داخلی منزل، فضای نشیمن بیشترین اهمیت را دارد. چرا که به طور مستقیم مورد استفاده اهالی خانه قرار می گیرد. به همین خاطر است که طراحان این فضا را به محیطی برای صحبت و گفتگو تبدیل می کنند. شما نیز می توانید با ایجاد یک نقطه کانونی از طریق چیدمان مبل پیرامون تلویزیون، فضای نشمین را گرم و صمیمی کنید.

از المان های تزئینی به حد کافی استفاده کنید

با استفاده از چند عنصر تزئینی همچون تابلو، آینه و یا لوستر، می توانید کیفیت سالن نشیمن را بهبود دهید. بهتر است این عناصر را در هماهنگی با یکدیگر انتخاب کنید. طوری که رنگ، طرح و یا فرم فرش، لوستر، پرده و تابلو را با یکدیگر ست کرده و از این طریق یک هارمونی زیبا و جذاب بسازید.

نورپردازی را فراموش نکنید

مشابه سایر بخش های خانه، نورپردازی در سالن نشیمن نیز اهمیت دارد. استفاده از نور طبیعی موجب افزایش انرژی و شادابی اهالی خانه می شود. بهتر است پرده اتاق نشیمن را از نوع حریر و در رنگ روشن انتخاب کنید تا بیشترین بهره را از نور طبیعی خورشید ببرید. در کنار استفاده از نور طبیعی، لازم است از تجهیزات نورپردازی همچون لوستر، آباژور و هالوژن ها برای تأمین نور شب استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

سالن پذیرایی محلی برای پذیرایی از مهمانان و دوستان غیر رسمی شماست. به همین خاطر است که طراحی دکوراسیون داخلی منزل در بخش پذیرایی اهمیت بسیاری دارد. برای اینکه بتوانید سالن پذیرایی را به یک محیط رسمی، شیک و گیرا تبدیل کنید، لازم است چند اصل مهم را رعایت کنید.

دکوراسیون پذیرایی
دکوراسیون پذیرایی

از یک سبک خاص پیروی کنید

همانطور که پیش از این نیز گفته شد، سبک معماری در طراحی دکوراسیون منزل اهمیت بسیاری دارد. برای چیدمان سالن پذیرایی لازم است در ابتدای کار سبک مورد علاقه خود را انتخاب کنید. سپس به اصول رایج در این سبک متعهد مانده و المان های آن را در جای جای سالن به کار ببرید. ذوق و سلیقه شما از طریق انتخاب سبک دکوراسیون منعکس می شود. به همین خاطر توصیه می کنیم در انتخاب سبک، رنگ و طرح وسواس بیشتری به خرج دهید. به خاطر داشته باشید، ترکیب غیر ماهرانه سبک های معماری همچون مدرن با کلاسیک، نه تنها جلوه ای خاص و منحصربفرد ایجاد نمی کند، بلکه موجب به هم خوردن جلوه بصری سالن پذیرایی می شود.

چیدمان مبلمان را مورد توجه قرار دهید

اولین عنصری که در سالن پذیرایی توجه مهمانان را جلب می کند، مبلمان و نحوه چیدمان آن است. چیدمان خطی مبل ها نه تنها کمکی به بهبود دکوراسیون منزل نمی کند، بلکه حس گفتگو و تعامل در فضای پذیرایی را نیز از بین می برد. به طور عکس چیدمان گرد و ایجاد نقطه کانونی، موجب ایجاد فضای صمیمی می شود. بهتر است در انتخاب مبلمان به ابعاد فضا و تناسب اندازه ها اهمیت دهید. سپس مبلمان خود را حول یک نقطه مرکزی چیدمان کرده و از این طریق جلوه خاصی به سالن پذیرایی دهید. به خاطر داشته باشید، مبلمان منتخب شما در هماهنگی کامل با سبک حاکم بر دکوراسیون داخلی منزل باشد.

طرح و رنگ کلی را به شکل صحیح و اصولی انتخاب کنید

انتخاب رنگ و طرح عناصر موجود در سالن پذیرایی تأثیر بسزایی در نتیجه نهایی می گذارد. بهتر است در انتخاب طرح و رنگ هیجانی عمل نکرده و یک برنامه ریزی از قبل تدوین شده داشته باشید. همچنین ضروریست که در انتخاب رنگ، از پالت رنگی سبک منتخب خود استفاده کنید. برای مثال زمانی که از سبک کلاسیک برای طراحی دکوراسیون پذیرایی استفاده می کنید، هارمونی رنگ تیره همچون زرشکی، طلایی و قهوه ای را به سایر رنگ ها ترجیح دهید. به طور عکس در انتخاب سبک مدرن، از رنگ های روشن، خالص و انرژی بخش استفاده کنید. در خصوص طرح و بافت نیز به همین شکل عمل کنید.

از تجهیزات مخصوص سالن پذیرایی استفاده کنید

به طور معمول آنچه که در عموم سالن های پذیرایی دیده می شود، فرش، پرده، تابلو، لوستر و اکسسوری های تزئینی است. ترکیب متعادل و هماهنگ این عناصر، جلوه ای خاص و جذاب به اتاق پذیرایی می بخشد. در انتخاب بافت و رنگ پرده، فرش و لوستر، لازم است از سبک حاکم بر اتاق پیروی کنید.

ثبت سفارش طراحی دکوراسیون داخلی در بناباما

تیم مهندسین بناباما با سال ها تجربه و تخصص آماده طراحی دکوراسیون داخلی فضای مورد نظر شما می باشد. تنها کافیست با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت سفارش را تکمیل کنید. همکاران ما در سریع ترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. همچنین میتوانید برای مشاوره رایگان و دریافت نمونه کارها با ما در ارتباط باشید.

مزایای سفارش طراحی دکوراسیون داخلی منزل در بناباما

سفارش طراحی دکوراسیون به یک شرکت معتبر مانند بناباما، ریسک اتلاف وقت و هزینه را کاهش می دهد. اما این کار مزایای بیشتری در بر دارد. از جمله اینکه:

 1. مشاوره دقیقی در خصوص خرید مبلمان، کفپوش، پرده، کاغذ دیواری، سقف کاذب و … به دست می آورید.
 2. بناباما ارتباط خوبی با برندهای خوشنام دارد. ما می توانیم محصولات مورد نیاز شما را با قیمت کمتری تهیه کرده و در اختیارتان قرار دهند.
 3. هیچ گونه نگرانی از بابت کیفیت طراحی نخواهید داشت. چرا که مرحله به مرحله طراحی به تایید شما رسیده و سپس جلو می رود.
 4. شما می توانید تصویری واقعی از طراحی داخلی منزل خود را در قالب رندرهای سه بعدی ببینید. این تصاویر پیش از اجرای طرح در اختیار شما قرار می گیرد تا به تایید شما برسد.
 5. یک طراح حرفه ای به شما در انتخاب رنگ، متریال و حتی شدت نور کمک می کند.
 6. با سفارش طراحی دکوراسیون داخلی به تیم بناباما، از فضای منزل خود بیشترین استفاده را می برید. چرا که طراحان ما در طول طراحی به بهینه سازی آن نیز می پردازند.
 7. از طریق یک طراحی اصولی و حرفه ای، روحیه اهالی خانه و مهمانان خود را بهبود می بخشید.
 8. عملکرد فضا را بهبود داده و در مواردی به آنان عملکردی چندگانه می دهید.
 9. سلایق شخصی خود را با اصول طراحی دکوراسیون منزل پیاده سازی می کنید.
مشاوره با تیم طراحی دکوراسیون داخلی بناباما

طراحی دکوراسیون داخلی را به بناباما بسپارید

سخن پایانی

طراحی دکوراسیون منزل اقدامی چالش برانگیز و زمان بر است. انجام این کار با دانش و مهارت کم، موجب اتلاف وقت و هزینه می شود. بر همین اساس توصیه می کنیم پیش از شروع کار دانش خود را پیرامون نحوه چیدمان، نحوه انتخاب سبک، رنگ و طرح بالا ببرید. در صورتی که زمان و حوصله کافی را برای انجام این کار ندارید، آن را به یک شرکت طراحی کاربلد و معتبر بسپارید.

پرسش های متداول

طراحی دکوراسیون منزل چیست؟

در یک کلام می توان گفت، کلیه اقداماتی که برای چیدمان، آراستن و زیبا کردن منزل خود انجام می دهید، طراحی دکوراسیون داخلی منزل نامیده می شود.

مهم ترین گام در طراحی داخلی چیست؟

تصمیم پیرامون انتخاب سبک، رنگ و طرح مهم ترین گام در جهت چیدمان داخلی منزل است.

کدام یک از سبک های دکوراسیون داخلی برای من مناسب است؟

سبک دکوراسیون داخلی در تناسب با ابعاد فضا و سلیقه کاربران تعیین می شود. اگر طرفدار سبک های تجملاتی و سلطنتی هستید، سراغ سبک کلاسیک بروید. به طور عکس اگر به طرح های ساده و خلوت اشتیاق دارید، سبک مدرن، مینیمال و معاصر برای شما مناسب خواهد بود. سایر سبک های معماری همچون ساحلی، مدیترانه ای و … بسیار خاص هستند و اجرای آنان با چالش های بسیاری همراه است.

آیا می توان طراحی داخلی منزل خود را به تنهایی انجام دهم؟

بله! در صورتی که دانش و مهارت کافی پیرامون این مسئله داشته باشید، می توانید یک چیدمان حرفه ای و اصولی خلق کنید.

راحت ترین روش برای چیدمان منزل چیست؟

راحت ترین کار برای دستیابی به یک دکوراسیون زیبا و شیک، سفارش طراحی دکوراسیون داخلی به یک شرکت طراحی معتبر است.

هزینه طراحی دکوراسیون داخلی چقدر است؟

نمی توان یک قیمت و تعرفه ثابت برای طراحی داخلی منزل عنوان نمود. قیمت طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی در تناسب با ابعاد فضا، نیاز کارفرما و … تعیین می شود.

خدمات طراحی دکوراسیون پیشنهادی بناباما

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید